Okul öncesi fen eğitiminde dengeli erken öğrenme döngüsünün öğretmenlerin pedagojik alan bilgileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of balanced early learning cycle in preschool science education on teachers' pedagogical content knowledge
- Tez No: 700729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik pedagojik alan bilgileri dengeli erken öğrenme döngüsü göre nasıl değiştiğinin incelenmesidir. Araştırmanın ikincil amacı ise öğretmenlerin deneyimlerinin pedagojik alan bilgisi üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu araştırma nitel bir çalışma olup, durum çalışmasıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu MEB'e bağlı anaokulu ve anasınıflarında görev yapan dört okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Ders Planı Yapılandırma Formu (DPYF) ve Öğretim Temelli Görüşme Formu (ÖTGF) kullanılmıştır. Toplanan veriler, gözlem sonuçları ile desteklenmiştir Katılımcı grubunda yer alan öğretmenlerin ikisi MEB müfredatı ile diğer ikisi ise dengeli erken öğrenme döngüsü (EÖD) müfredatıyla altı hafta boyunca farklı konulardaki fen etkinliklerini uygulamış, her hafta ilgili konuya özel Ders Planı Yapılandırma Formu (DPYF) ve uygulamanın ilk ve son haftasında Öğretim Temelli Görüşme Formunu (ÖTGF) doldurmuşlardır. Ayrıca öğretmenlerin deneyimlerine göre PAB bileşenleri arasındaki etkileşimi belirlemek için öğretmenlerin vermiş olduğu cevaplar alt deneyim ve üst deneyime göre sınıflandırılmıştır. Bu araştırmada PAB'ın doğasını ve dinamiklerini yakalamak ve okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimindeki PAB'larını resimli bir metodolojik gösterim olan PAB haritalama yöntemi ile betimlemek için ise derinlemesine doğrudan PAB analizi, numaralandırma yaklaşımı ve PAB haritalama analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, dengeli erken öğrenme döngüsünü (EÖD) uygulayan öğretmenlerle, MEB müfredatını uygulayan öğretmenlerin PAB bileşenleri arasındaki etkileşimde farklılık olduğu, araştırmaya katılan öğretmenlerin uygulamaları artıkça müfredat bilgisinin de arttığı, öğretmenlerinin uygulamalarında en çok önem verdiği bilgi türünün strateji bilgisi olduğu, öğretmenlerin ölçme değerlendirme konusunda yetersiz kaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmanın bir diğer sonucunda ise öğretmenlerin deneyimlerine göre PAB bileşenlerinin etkileşimleri arasında belirgin bir farklılık görülmemesine rağmen deneyim artıkça çocuk merkezli eğitimden uzaklaşıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how preschool teachers' pedagogical content knowledge for science teaching changes according to the balanced early learning cycle. In addition, this study aims to determine the effect of teachers' experiences on pedagogical content knowledge. This research is a qualitative study and was conducted with a case study. The research study group consists of four preschool teachers working in kindergartens and kindergartens affiliated with the Ministry of National Education. Lesson Plan Configuration Form (DPYF) and Instruction-Based Interview Form (ÖTGF) were used as data collection tools in the research. The collected data were supported by the observation results. Two of the teachers in the participant group applied science activities in different subjects for six weeks with the MEB curriculum and the other two with the balanced early learning cycle (EÖD) curriculum. They filled the Teaching-Based Interview Form (ÖTGF) in their first and last week. In addition, to determine the interaction between PCK components according to the teachers' experiences, the answers given by the teachers were classified according to lower experience and upper experience. In this research, in-depth direct PCK analysis, enumeration approach, and PCK mapping analysis were conducted to capture the nature and dynamics of PCK and to describe preschool teachers' PCK in science teaching with PCK mapping method, which is a pictorial methodological representation. As a result of this research, it was found that there is a difference in the interaction between the PCK components of the teachers who apply the balanced early learning cycle (EBRD) and the teachers who apply the MEB curriculum, the curriculum knowledge increases as the practices of the teachers took part in the research increase, the most important type of information in their practices is strategy knowledge, the teachers' knowledge of assessment and evaluation found to be insufficient. Furthermore, this research showed that although there was no substantial gap between the interactions of PCK components according to the experiences of the teachers, as their experience increased, they moved away from child-centered education.