Kolorektal kanserlerde sirküle lncRNA'ların prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of circulated lncRNAs on prognosis in colorectal cancers
  1. Tez No: 700774
  2. Yazar: SERAP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇİLİNGİR, PROF. DR. MURAT DİNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ARHGAP5- AS1, LOC152578, SNHG16, ZNRF3-IT1, CCAT1, CRNDE ve XLOC_000303 sirküle lncRNA genlerinin kolorektal kanserde non-invaziv bir biyobelirteç olarak kullanılma olasılıklarını tartışmaktır. Bir diğer amacı ise ileri evre olgularında aday sirküle lncRNA'lar ile KRAS, NRAS ve BRAF genlerindeki sık gözlenen somatik varyantlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kapsam: Çalışmada 50 evre III/IV ve 15 evre I/II olmak üzere 65 KRK hastası ile kontrol grubunu oluşturan 31 bireyin plazma örneği incelenmiştir. Ayrıca ileri evre grubundaki 50 hastanın FFPE doku örneklerinde KRAS, NRAS ve BRAF somatik varyantları ve CEA ve CA 19-9 tümör belirteçleri incelenmiştir. Yöntem: Total RNA izolasyonu ve cDNA eldesinden sonra, 7 aday sirküle lncRNA geninin (ARHGAP5-AS1, LOC152578, SNHG16, ZNRF3-IT1, CCAT1, CRNDE ve XLOC_000303) ekspresyon analizi yapılmıştır. Referans gen olarak β-actin kullanılmıştır. Ayrıca ileri evre grubunda FFPE örneğinden DNA eldesi yapılarak Real-Time PCR yöntemi ile KRAS, NRAS ve BRAF somatik varyantları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya kolorektal kanser tanısıyla tedavi gören 65 hasta ve 31 kontrol dâhil edilmiştir. Hastaların % 61,53'ü kolon % 38,46'sı rektum kanseri tanısı almış ve olguların % 93,8'i adenokarsinom olarak tespit edilmiştir. Hastaların %6,15'i evre I, %16,92'si evre II, %9,23'ü evre III ve %67,69'u evre IV olarak tanı almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to discuss the possibilities of using the ARHGAP5-AS1, LOC152578, SNHG16, ZNRF3-IT1, CCAT1, CRNDE, and XLOC_000303 circulating lncRNA genes as a non-invasive biomarker in colorectal cancer. Another aim is to examine the relationship between candidate circulating lncRNA and frequently observed somatic variants in KRAS, NRAS, and BRAF genes in advanced stage cases. Content: In this study, plasma samples of 65 CRC patients (50 stages III / IV and 15 stages I / II) and plasma samples of 31 individuals in the control group were examined. In addition, KRAS, NRAS, and BRAF somatic variants were investigated in FFPE tissue samples of 50 patients in the advanced stage group and CEA and CA 19-9 tumor markers in their serum were studied. Methods: After total RNA isolation and cDNA were obtained, expression analysis was performed in terms of 7 candidate circulating lncRNA genes (ARHGAP5-AS1, LOC152578, SNHG16, ZNRF3-IT1, CCAT1, CRNDE, and XLOC_000303). β-actin was used as the housekeeping gene. In addition, somatic variants of KRAS, NRAS, and BRAF were examined by the Real-Time PCR method by obtaining DNA from FFPE tissue samples in the advanced stage group. Results: Sixty-five patients treated with the diagnosis of colorectal cancer and thirty-one controls were included in this study. 61.53% of the patients were diagnosed with colon cancer, 38.46% with rectal cancer, and 93.8% of the patients were diagnosed as adenocarcinoma. Of the patients, 6.15% were diagnosed as stage I, 16.92% as stage II, 9.23% as stage III, and 67.69% as stage IV.