Travaydaki gebelere uygulanan hidroterapinin doğum endişesi ve konfor düzeyine etkisi
The effect of hydrotherapy applied to pregnancy in tracy on birth anxiety and comfort level
- Tez No: 700773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR IRMAK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma travayda gebelere uygulanan hidroterapinin doğum endişesi ve konfor düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırmanın verileri, İstanbul Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Doğum Servislerinde 01 Mayıs 2020 - 01 Ağustos 2021 tarihleri arasında toplandı. Örnekleme araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 40 deney, 40 kontrol grubu olmak üzere 80 kadın alındı. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Doğum Konforu Ölçeği (DKÖ) ve Oxford Doğum Endişesi Ölçeği (ODEÖ) ile toplanmıştır. Randomize kontrollü olarak yapılan bu çalışmada, randomizasyon için çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden travayda olan gebelere numaralandırılmış zarflar olan cam fanus uzatılmış ve seçtiği zarfa göre deney veya kontrol grubuna dahil edilmişlerdir. Deney grubunda olan gebelere 25 dakika 37 °C sıcaklıkta doğumun her 3 fazında birer defa duş aldırılmıştır. Duş sırasında oturur pozisyondaki gebenin karın ve pelvis bölgesine duş başlığı ile sıcak su uygulanmıştır. Doğum eylemi gerçekleştikten sonra 24 saat içerisinde DKÖ ve ODEÖ uygulanmıştır. Kontrol grubundaki gebelere ise tanıtıcı bilgi formu, DKÖ ve ODEÖ uygulanmıştır. Çalışmada sosyo-demografik, obstetric, yaşam biçimi özelliklerine göre deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Araştırmada kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hidroterapi uygulanan deney grubundaki gebelerin travay sürecinde DKÖ puan ortalamasının azaldığı, ODEÖ puan ortalamasının arttığı saptanmıştır (p>0,05). DKÖ ve ODEÖ arasında negatif yönde orta düzeyle anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak araştırma bulgularına göre hidroterapi yöntemi gebelerin travay sürecinde endişelerini azalttığı ve konfor düzeyini artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of hydrotherapy applied to pregnant women in labor on birth anxiety and comfort level. The data of the study were collected at the Gynecology Department of Istanbul Medipol Mega University Hospital between 01 May 2020 - 01 August 2021. The sample included 80 women, 40 of whom were in the experimental group and 40 in the control group, who met the inclusion criteria of the study. Data were collected with an introductory information form, the Birth Comfort Scale (BCS), and the Oxford Birth Worry Scale (OBWS). In this randomized controlled study, a glass lantern with numbered envelopes was extended to pregnant women who met the inclusion criteria for randomization and accepted to participate in the study, and were included in the experimental or control group according to the envelope they chose. The pregnant women in the experimental group were showered once in each of the 3 phases of labor at 37 °C for 25 minutes. During the shower, hot water was applied with a shower head to the abdomen and pelvis of the pregnant woman in a sitting position. BCS and OBWS were applied within 24 hours after delivery. Introductory information form, BCS and OBWS were applied to the pregnant women in the control group. In the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of socio-demographic, obstetric and lifestyle characteristics (p>0.05). When compared with the control group, it was determined that the BCS mean scores of the pregnant women in the experimental group who underwent hydrotherapy decreased during labor and their OBWS score averages increased (p>0.05). It was determined that there was a significant negative and moderate correlation between BCS and OBWS (p>0.05). As a result, according to the research findings, it was determined that the hydrotherapy method decreased the anxiety of the pregnant women during the labor process and increased the comfort level.