Hz. Peygamber'in tefsiri ve fiillerinin tefsir değeri
The interpretation of the Prophet and the interpretation value of his actions
  1. Tez No: 700794
  2. Yazar: HABİBE ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hz. Peygamber'in Kur'ân Tefsirini fiilî örnekler bağlamında incelemeyi amaçlayan bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, metodu ve kaynakları ortaya konulmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili tefsir, te'vil, tebyin ve tebliğ gibi temel kavramların etimolojik analizi yapılarak Kur'ân'ın tefsirine ihtiyaç duyulması meselesi ele alınmaktadır. İkinci bölümde sünnetin tefsir değeri ve Hz. Peygamber'in Kur'ân'ı tefsirine dair temel tartışma konularına yer verilmekte; Hz. Peygamber'in tefsir yollarından sözlü ve takriri tefsir incelenmektedir. Son bölümde ise fiilî tefsirleri bağlamında Hz. Peygamber'in Kur'ân'ı tefsiri örneklerle değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the Prophet's interpretation of the Qur'an in the context of practical examples, consists of an introduction and three parts. In the introductory chapter; the topic, importance, method and sources of the study are presented. In the first chapter, the issue of the need for the interpretation of the Qur'an is discussed by making etymological analysis of the basic concepts such as tafsir, ta'wil, tabyin and manifest. In the second chapter the value of hermeneutics of the Sunnah and the main discussion topics related to the Prophet's tafsir of the Qur'an are given; declaration and verbal tafsir, which is the ways of the Prophet's tafsir, is examined. As for in the last chapter the Prophet's tafsir of the Qur'an is evaluated with examples in the context of his practical tafsir.