Production of space and social cohesion: Roma, Iraqis, and locals in the Ankara Neighborhood of Demirlibahçe
Mekânın üretimi ve sosyal uyum: Ankara Demirlibahçe Mahallesi'ndeki Romanlar, Iraklılar ve yerel halk
  1. Tez No: 700793
  2. Yazar: HAKKI OZAN KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma Ankara Demirlibahçe Mahallesi'ndeki dört ana sokakta gerçekleşen sosyo-mekânsal dönüşümlere dayalı mekân üretim süreci ile sosyal uyum meselesini incelemektedir. Çalışma, Romanlar, Irak'ın Telafer şehrinden gelen Türkmen göçmenler ve yerel halktan oluşan üç grubun yoğunlukla bulunduğu bu dört farklı sokağa odaklanarak, ilk olarak bu sokaklarda gerçekleşen mekân üretimi pratiklerinin sosyal uyumu yerel ölçekte nasıl sekteye uğrattığını ortaya koymaktadır. 2014 yılında Iraklı göçmenlerin yoğun bir şekilde mahalleye gelmesine bağlı olarak bu sokaklar, günümüzde gerilimli bir şekilde gerçekleşen mekânsal pratiklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğrultuda, ikinci olarak göçmenlerin mekânsal pratiklerinin aidiyet oluşumuna etkisi ve bu etkinin Romanlar ve yerel halk arasındaki hali hazırda mevcut olan sosyal uyuma katkısı tartışılacaktır. Nihai olarak bu araştırma, üç grubun topluma uyum süreçlerini mekân üzerinden değerlendirerek Demirlibahçe Mahallesi'nde gerçekleşmekte olan sosyo-mekânsal dönüşümleri ortaya koymayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between social cohesion and the production of space through the socio-spatial transformations that four specific streets of Ankara's Demirlibahçe neighborhood have been experiencing. The primary aim of focusing on these four streets, which have been appropriated by three communities (Roma, Turkmen migrants from Iraq/Telafer, and locals) is to scrutinize how the production of space in particular streets hampers possible social cohesion at the local level. In relation to the first, a second aim is to investigate to what extent immigrants' spatial practices become the basis of their sense of belonging, while in return creating differential spaces within the streets where preexisting social cohesion between the locals and Roma is reshaped. The study presents the ongoing socio-spatial transformations within the Demirlibahçe neighborhood, through tracing three groups' social cohesion processes in/to space and community.