Çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile bireylerin kişilerarası ilişkilerindeki güven duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between the traumatic experiences of childhood and the sense of trust i̇n the relationship of i̇ndividuals
  1. Tez No: 700820
  2. Yazar: BÜŞRA HAVVA KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın temel amacı çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile bireylerin kişilerarası ilişkilerindeki güven duygusu arasındaki ilişkisinin incelenmesi demografik değişkenler arasında karşılaştırma yapmaktır. Araştırmanın örneklemini Samsun ilinde yaşayan kadın ve erkek üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 18-26 yaş aralığında 359 katılımcı katılırken, katılım için gönüllülük esas alınmıştır. Yürütülen çalışma kapsamında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve İlişkilerde Güven Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde katılımcıların Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve İlişkilerde Güven Ölçeğinden aldıkları puanlar arasında orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların çocukluk çağı ruhsal travma puanları arttıkça güven düzeyi azalmaktadır. Ayrıca katılımcıların Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeğinden aldıkları puanlar ile demografik değişkenler arasında karşılaştırma yapıldığında babanın hayatta olması, annenin ve babanın eğitim durumu, algılanan gelir düzeyi, fiziksel rahatsızlık, psikolojik rahatsızlık değişkenleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. İlişkilerde güven ölçeğinden alınan puanlar ile medeni durum, algılanan gelir düzeyi, katılımcının psikolojik rahatsızlığı ve babanın psikolojik rahatsızlık durumu değişkenleri ile anlamlı düzeyde ilişki görülmüştür. Bunun yanında Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve İlişkilerde Güven Ölçeği puanlarının cinsiyet, annenin psikolojik rahatsızlık durumu, annenin hayatta olması gibi değişkenler ile arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between childhood traumatic experiences and the sense of trust in individuals' interpersonal relationships, and to make a comparison between demographic variables. The sample of the study consists of male and female university students living in Samsun. While 359 participants between the ages of 18-26 participated in the research, the participation was based on volunteerism. Socio-Demographic Information Form, Childhood Mental Trauma Scale and Confidence in Relationships Scale were used within the scope of the study. As a result of the findings obtained at the end of the study, a moderately negative correlation was found between the scores of the participants from the Childhood Mental Trauma Scale and the Trust in Relationship Scale. As the childhood mental trauma scores of the participants increase, their level of trust decreases. In addition, when the participants' scores from the Childhood Mental Trauma Scale were compared with demographic variables, a significant correlation was found between the variables of father's survival, mother's and father's educational status, perceived income level, physical illness, and psychological disturbance. There was a significant relationship between the scores obtained from the trust in relationships scale and the variables of marital status, perceived income level, psychological illness of the participant and the psychological illness of the father. In addition, no significant relationship was found between the Childhood Mental Trauma Scale and Confidence in Relationship Scale scores with variables such as gender, mother's psychological illness, and mother's survival.