Türk müziğinin çok seslendirilmesi bağlamında beş halk türküsünün vokal ile piyano düzenlemesi ve şan icra önerileri
In the context of polyphony of Turkish music vocal and piano arrangements of five folk songs and suggestions for vocal training
  1. Tez No: 700831
  2. Yazar: HAZAL ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Cumhuriyetimizin kuruluş dönemi içerisinde her alanda olduğu gibi, sanat alanında da pek çok yenilikler yapılmış, hem çok seslilik hem de yurdumuzun bağrından çıkan halk müziği eserleri derlenmiştir. Bu eserlerin bir kısmı Türk bestecileri tarafından çok seslendirilmiştir. Bu araştırmada, Türk müziği ve onun önemli bir kolu olan Türk halk müziği kronolojik bir bakış açısıyla ele alınarak bu müziklerin ezgi, makam ve ses sistemleri incelenmiştir. Bu incelemeyle birlikte, Türk halk müziğinin çok seslendirilmesine yönelik yöntem ve çalışmalar doğrultusunda beş eser seçilmiş, seçilen bu eserler piyano eşlikli çok seslendirilmiştir. Ayrıca bu türkülerin icrasını kolaylaştıracak nefes ve ses egzersiz önerileri verilerek, bu yönden icracıya yönerge sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the foundation of the Turkish Republic, as in every field, many innovations have been implemented in the field of art. Manuscripts of polyphony and also folk music, which lies deep in the heart of our country, have been compiled. Polyphonic arrangements of some of these works have also been made by Turkish composers.The present study deals with the Turkish Folk music, which is a significant branch of Turkish music sector, and the Turkish music itself from a chronological perspective to investigate their melodic characteristics, maqam structures and sound systems. Within the context of the study, five works were selected in accordance with the methods and practices used in the polyphonic arrangements of Turkish folk music, and polyphonic arrangements of these works for piano were made. In addition, breathing and vocal warm-up exercise suggestions were provided to facilitate the performance of these songs and instructions were presented for performers.