Türkiye'de yayımlanmış Türk müziği sol klarnet öğretim metotlarının makamsal, teknik ve teorik açılardan karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of puplished clarinet teaching methods puplished in Turkey for Turkish music therms of tune, theoretical and technical aspects
- Tez No: 641978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ONUR KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı ülkemizde yaklaşık bir buçuk asırdır kullanılan klarnet eğitim metodolojisinin incelenmesidir. Müzik eğitiminin en önemli ana sanat kollarından biri de çalgı müziğidir. Ülkemizde yüzlerce yıldır usta-çırak modeliyle süregelen çalgı eğitiminin, günümüz koşullarında çağa uygun teknik, yol ve yöntemlerle yapılması gerekmektedir. Klarnet uluslararası alanda olduğu kadar ülkemizde de popülarite kazanmış bir çalgıdır. Türkiye'de klarnet, hem tonal hem de makamsal icrayı başarı ile temsil eden bir enstrümandır. Dünyada klarnet metodolojisine yönelik oluşturulmuş birçok yayın bulunmaktadır. Bu araştırmada klarnet eğitimi ve icrasına yönelik olarak ülkemizde yayımlanmış sol klarnet öğretim metotları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örnekleminin tespiti için yapılan literatür taramasında altı adet klarnet metoduna ulaşılmıştır. Ulaşılan metotlar araştırma problemi ve alt problemler doğrultusunda kategorilere ayrılarak sınıflandırılmıştır. Sınıflandırılan başlıklar metot analizine tabi tutularak, her bir metoda ait bulgular elde edilmiş ve tablolar oluşturulmuştur. Tablo Çözümlenen veriler nitel araştırma tekniği ilkeleri bağlamında araştırmacının görüş ve yorumları ile anlam kazandırılarak, bulgular arasındaki ilişkileri açıklamak, neden-sonuç ilişkileri kurmak, bulgulardan birtakım sonuçlar çıkarmak ve elde edilen sonuçların önemine ilişkin açıklamalar yapmak suretiyle yorumlanmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesinde genelden özele müzik kültürü, müzik eğitimi, çalgı müziği ve çalgı eğitimine değinilmiştir. Çalgı eğitimi bağlamında klarnet çalgısı incelenmiş, kullanılan resimlerin özgün olmasına dikkat edilmiştir. Çalgı metotları, eğitim ve öğretim için kullanılan gerekli çalışma parçaları, düzeye ve öğrencinin kulak eğitimine uygun bulunan ve metodun esasını teşkil eden, ayrıca sanat değeri olan ve basitten karmaşığa çok seslendirilmiş türkü ve şarkı gibi formlara uygun eserlerden oluşmaktadır. Metotsuz olarak kulaktan duyma ile yapılan çalışmaların çoğu taklit yoluyla ezberden ibarettir. Türk müziğinde eskiden beri süre gelen usta-çırak öğrenimi bugün de devam etmektedir. Ancak, çalgı eğitimi öğrenilmesi istenen herhangi bir sazın bütün niteliklerini göz önüne alarak hazırlanmış bir metot ve hoca gözetiminde sistematik bir çalışma yapıldığı zaman daha başarılı olabilmektedir. Araştırmanın bulgular bölümü hazırlanırken oluşturulan tablo içerikleri,“Türk Müziği Nazariyatı ve Usûleri”ile ilgili yayınlar taranarak elde edilmiştir. Bu bölüm araştırma problemi bağlamında oluşturulan alt problem başlıklarına uygun olarak oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları Araştırmanın alt problem başlıkları bağlamında tek tek ele alınarak verilmiştir. Günümüze kadar Türk müziği sol klarnet metodolojisi ile ilgili altı adet metot yayınlandığı görülmüş olup bu metotlarda verilen içeriğin klarnet ile ilgili Türk müziği bilgileri açısından geliştirilebileceği görülmüştür. Araştırma sonucunda klarnet öğretimine yönelik hazırlanan metotlarda standart bir içerik veya yöntem kullanılmadığı, her yazarın kendine özgü bir yöntem izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the clarinet training methodology which has been used in our country for approximately one and a half centuries. One of the most important main branches of music education is: instrumental music. In our country, The Instrument training which has been continuing with the master-apprentice model for hundreds of years, has to be performed with; the techniques, approaches and methods appropriate to the era in today's conditions. Clarinet is an instrument that has gained popularity in our country as well as internationally. Clarinet in Turkey, as well as representing the tonal and tune performing is an instrument of success. There are many publications on clarinet methodology in the world. In this study, G clarinet teaching methods which are published in our country for G clarinet education and performance are examined comparatively. The research is a descriptive study conducted with qualitative research method. In the literature review for the determination of the sample of the research, 6 clarinet methods were reached. The reached methods are classified into categories according to research problem and sub-problems. The classified titles were subjected to method analysis and the findings of each method were obtained and tables were created. The analyzed data were interpreted in the context of the principles of qualitative research technique, by expressing the opinions and comments of the researcher, explaining the relations between the findings, establishing cause-effect relationships, drawing some conclusions from the findings and making explanations about the importance of the results obtained. In the conceptual framework of the study, from general to specific; music culture, music education, instrument music and instrument education have been mentioned. Clarinet was examined in the context of instrument education and attention was paid to the originality of the pictures used. Instrument methods, necessary work pieces used for education and training, consist of pieces suitable for the level and the ear training of the student and constitute the basis of the method, and also suitable for forms such as folk songs and songs, which have an art value and are very voiced from simple to complex. Most of the studies done without hearing by the method is memorized through imitation. The master-apprentice education in Turkish music, which has been going on for a long time, continues today. However, instrument training can be more successful when a systematic study is carried out under the supervision of a teacher and a method prepared considering all the qualities of any instrument to be learned. While preparing the findings part of the study, the contents of the table were obtained by scanning the publications related to“Turkish Music Theory and Uses”. This section was created in accordance with the sub-problem titles created in the context of the research problem. The results of the research are given individually in the context of the sub-problem titles of the research. Until today, it has been observed that six methods related to Turkish music left clarinet methodology have been published and it has been observed that the content given in these methods can be improved in terms of Turkish music information related to clarinet. As a result of the research, it was seen that a standard content or methodology was not used in the methods prepared for clarinet teaching and each author followed a unique method.