2020 yılında Putin Dönemi Rusya dış politikası ve siyasi değişim
Russian foreign politics and political change during Putin's Period in 2020
- Tez No: 700837
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Rusya Federasyonu'nda Vladimir Putin'in 2000'de resmi olarak iktidara gelmesiyle önemli askeri ve siyasi değişimler olmuştur. Bu değişim öncelikle devletin merkezileştirilmesi konusunda gerçekleşmiştir. 11 Eylül saldırılarının da etkisiyle özellikle petrol ve doğalgaz fiyatlarının artmasıyla Rusya, ekonomik anlamda büyük kazançlar elde etmiştir. Bu ekonomik kazanç Putin döneminde ordunun yeniden yapılanması ile yeni askeri ekipmanların üretilmesine ayrılmıştır. 2008 Gürcistan krizi ve 2014 Ukrayna krizi ile birlikte Rusya, kendi toprakları dışında operasyonlar yapmaya başlamış ve yeniden çift kutuplu dünya düzenine geçilmiştir. Rusya, 2000-2010 yılları arasında Avrupa Birliği ile yakın ilişkiler kurarak entegrasyon konusunda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. 2015-2020 yılları arasında Rusya'nın Ortadoğu ve Afrika stratejileri aktif hale gelmiş ve hibrit savaş olarak nitelendirebileceğimiz paralı askerler ile bölgede etkinlik kazanmıştır. 2020'de Covid-19 pandemisi Rusya'yı ekonomik olarak etkilemiştir. ABD'de Biden'ın seçimleri kazanmasına yönelik beklentiye bağlı olarak ABD'nin Ermenistan'da etkinlik kazanması ihtimaline karşılık Dağlık Karabağ krizinin çözümünde tarafsız gibi davranmıştır. 2020'de Putin'in dış politikası ve hükümet değişimi Türkiye ile olan ilişkileri de etkilemiştir. Anayasa referandumu ile Putin'in 2036'ya kadar devlet başkanı olabilmesinin yolu açılmıştır. Bu tezimizde Putin'in 2020 yılı dış politikası genel olarak incelenmekte, Türkiye ile ilişkilere etkisine de açıklık getirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Significant military and political changes took place in the Russian Federation when Vladimir Putin officially came to power in 2000. This change occurred primarily in the centralization of the state. With the impact of the September 11 attacks, especially with the increase in oil and natural gas prices, Russia has made great gains in economic terms. This economic gain was reserved for the restructuring of the army and the production of new military equipment under Putin. With the 2008 Georgia crisis and the 2014 Ukraine crisis, Russia started to operate outside of its own territory and re-entered the bipolar world order. Russia has made significant progress in integration between 2000-2010 by establishing close relations with the European Union. Between 2015-2020, Russia's Middle East and Africa strategies became active and gained effectiveness in the region with mercenaries, which we can describe as hybrid warfare. In 2020, the Covid-19 pandemic affected Russia economically. In the USA, due to the expectation that Biden will win the elections, it acted as neutral in the solution of the Nagorno-Karabakh crisis, despite the possibility of the USA gaining efficiency in Armenia. In 2020, Putin's foreign policy and a change of government have affected relations with Turkey. With the constitutional referendum, the way for Putin to be president until 2036 has been opened. This thesis examines Putin's foreign policy in general in 2020, it is also trying to clarify the impact on relations with Turkey.