Örgütsel sosyalleşme ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide güçlendirici liderliğin düzenleyici rolü
Organizational socialization and knowledge sharing: The moderating role of empowering leadership
- Tez No: 700838
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Örgütsel sosyalleşme ve bilgi paylaşımı örgütlerin devamlılığının sağlanmasında kilit nitelikte iki kavramdır. Bu çalışmada, örgütsel sosyalleşme ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide güçlendirici liderliğin düzenleyici etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'da ambalaj sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli, kurumsal bir şirketin 503 beyaz yakalı çalışanından anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Ankette çalışanların örgütsel sosyalleşme düzeyini ölçmek için Chao ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilen Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği, bilgi paylaşımı düzeyini ölçmek için de Vries ve arkadaşları (2006) tarafından geliştirilen Bilgi Verme ve Bilgi Toplama Ölçeği ve son olarak çalışanların örgütteki güçlendirici liderlik algısını ölçmek için Arnold ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilen Güçlendirici Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda örgütsel sosyalleşme ile bilgi paylaşımı, örgütsel sosyalleşme ile güçlendirici liderlik ve bilgi paylaşımı ile güçlendirici liderlik arasında olumlu yönde bir ilişkinin olduğu ve güçlendirici liderliğin örgütsel sosyalleşme ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide düzenleyici görev gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational socialization and knowledge sharing are two key concepts to ensure organizational continuity. The aim of this study is to investigate the moderating effect of empowering leadership in the relationship between organizational socialization and knowledge sharing. Survey method was used to collect data from 503 white-collar employees of a corporate, large-scale company operating in the packaging industry in Istanbul. The Organizational Socialization Scale by Chao et al. (1994), Knowledge Donating and Knowledge Collecting Scale by de Vries et al. (2006) and Empowering Leadership Scale by Arnold et al. (2000) were used in the study. SPSS 23.0 was used to analyze the data collected. The results of the analyses suggest that there is a positive relationship between organizational socialization and knowledge sharing, organizational socialization and empowering leadership, and knowledge sharing and empowering leadership, and empowering leadership has a moderating role in the relationship between organizational socialization and knowledge sharing.