Ali-Celal Abbas Ocağı'nın sosyokültürel yapısı ve bunun müzikâl yansımaları
The socio-cultural structure of Ali-Celal Abbas association and its musical reflections
- Tez No: 700840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ali-Celal Abbas Ocağı'nın müzik kültürü ile ilgili yapmış olduğumuz bu çalışma inanç ve kültür bağlamında ele alınmış, tespit ve tahliller bu doğrultuda yapılmıştır. Ocak yapısına ait müzikâl veriler incelenmiş, büyük benzerliklerin yanı sıra küçük düzeyde farklılıkların da olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde, çalışmanın amacı, sorunu, yöntemi ve sınırlarına; ikinci bölümde, inanç, felsefe, kültür bağlamında Anadolu Alevîliği, Anadolu Aleviliğinde ocak kavramı, ocak-soy-dedelik ilişkisi ile ocakların bölgesel dağılımlarına; üçüncü bölümde, tezin asıl konusunu oluşturan Ali-Celal Abbas Ocağı'nın nitelikleri, ocağın inanç kurumları ve dinsel ritüelleri ile Alevî kültüründeki yerine; dördüncü bölümde alan araştırmaları verileri ile Ali-Celal Abbas Ocağı'nın derlemeleri, dinsel/inançsal müziği analizlerine; son bölümde ise ulaşılan genel sonuçlara yer verilmiştir. Notalar, ezgi metinleri, alan araştırmalarına ait ses ve video kayıtları, fotoğraflar ve belgeler ise metni bölmemesi açısından çalışmanın“Ekler”bölümünde takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study we have done on Ali-Celal Abbas Association(hearth)' s music culture has been handled in the context of faith and tradition and the determinations and analysis have been made in the direction that the musical data of the hearth's structure were examined, and it was found that there were large similarities as well as small differences. In the first part of the thesis the aim, the problem, the principal and the borders of the study; in the second part the Anatolian Alevism in terms of faith, philosophy and culture, the notion of an association, the relationship between association-generation-grandfatherhood and the geographical distribution of the associations; in the third part the characteristics of Ali-Celal Abbas Association that is to be the prime interest of the thesis, the faith institutions and the place of the association in the Anatolian Alevism with its religious rituals; in the fourth part the field researches data, the musical editions of Ali-Celal Abbas Association, the analyses of religious/faith related music and in the final part the reached general results have been dealt with. The notes, the lyrics, the vocal and the visual recordings which belong to the field researches, the photos and the documents have been submitted in the“Appendix”in case they may intervene with the draft.