Foucault'nun iktidar ve korku inşası kavramları bağlamında dijital gazetelerdeki suç haberlerinin incelenmesi
Investigating of crime news in dijital newspapers in the context of Foucault's concepts of power and fear construction
- Tez No: 700851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL TAMER TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Foucault iktidar meselesinin genellikle devlet iktidarı, ekonomi ya da burjuva sınıfının egemenliği bağlamlarında ele alındığını, ancak çok daha geniş ve farklı bağlamlarda incelenmesi gerektiğini düşünmektedir. Ona göre, iktidar çeşitli söylemler yoluyla işlemektedir ve bu söylemler toplumdaki farklı iktidar ilişkilerini farklı şekilde etkilemektedir. Çeşitli söylemler yoluyla insanlara nasıl davranmaları gerektiği benimsetilmeye çalışılmaktadır. Bu söylemlerden biri, gazetelerdeki suç haberlerinin insanların 'sürekli olarak tehlikede olduklarını düşünmelerini sağlamak' amacıyla yapılmasıdır. Buradaki amaç, insanlarda korku uyandırmak ve insanların devletin güvenlik güçlerinin gerekli olduğunu düşünmesini sağlamaktır. Bu çalışmanın amacı, Foucault'nun iktidar ve korku inşası kavramlarından yola çıkılarak Türkiye'deki dijital gazetelerde yapılan suçlu haberlerini ve haberlere yapılan okuyucu yorumlarını incelemektir. Çalışmanın diğer amaçları; suçlu haberlerinin toplumda hangi iktidar ilişkilerini nasıl etkilediğinin, insanların bu haberlere verdikleri tepkilerin, devletin insanlar üzerindeki müdahalelerine insanların yaklaşımlarının ve genel olarak Foucault'nun iktidar teorisinin test edilmesidir. Bunlar yapılırken; öncelikle Foucault'nun bilgi ve iktidar teorileri, ardından Foucault'nun Batı toplumlarında var olduğunu söylediği iktidar teknolojileri incelenmiştir. Son olarak; seçilen dört suçlu haberi Birgün, Cumhuriyet, Hürriyet, Milli Gazete ve Yeniçağ dijital gazeteleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmada söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Söylem analizi yapılırken gazetelerin ideolojilerinden yola çıkılmamış ve haberlerin yapılma amacı sorgulanmamıştır. Bunun yerine; haberlerin insanlar üzerinde korku oluşturma potansiyelinin olup olmadığı, insanların haberlere nasıl tepki verdiği ve haberlerin toplumdaki hangi iktidar ilişkilerini nasıl etkilediği ya da etkileyebileceği araştırılmıştır. Haberlerin çoğunun, insanlarda korku uyandırma ve güvenlik güçlerinin insanları suçlulardan koruması gerektiği düşüncesini besleme potansiyeli taşıdığı görülmüştür. Haberlerden bazılarının güvenlik güçlerinin insanları suçlulardan korumakta yetersiz kaldığı düşüncesine ve güvenlik güçlerinin meşruiyetinin zedelenmesine yol açma potansiyeli olduğu da tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Güvenlik toplumu, liberal yönetimsellik, biyo-iktidar, korku inşası, yönetimsellik krizi, iktidar teknolojileri, hakikat etkileri, karşı-tutum
Özet (Çeviri)
Foucault thinks that the question of power is generally discussed in the context of state power, economy or the domination of a bourgeoisie, but it should be examined in much broader and different contexts. According to him, power operates through various discourses and these discourses affect different power relations in society differently. It is tried to make people adopt how they should behave through various discourses. One of these discourses is that the crime news in the newspapers is made with the aim of making people think that they are constantly in danger. The goal here is to arouse fear and make people think that the state's security forces are necessary. The aim of this study is to examine the criminal news in digital newspapers in Turkey and the reader comments on the news based on Foucault's concepts of power and fear construction. Other aims of the study; it is a test of how criminal news affects power relations in society, people's reactions to these news, people's approaches to state interventions on people, and Foucault's theory of power in general. While these are being done; first of all, Foucault's theories of knowledge and power, and then the technologies of power that Foucault says exist in Western societies are examined. Finally; the news of the four selected criminals were examined through the digital newspapers Birgün, Cumhuriyet, Hürriyet, Milli Gazete and Yeniçağ. Discourse analysis method was used in the study. While analyzing the discourse, the ideologies of the newspapers were not taken into consideration and the purpose of the news was not questioned. Instead of; It has been investigated whether the news has the potential to create fear on people, how people react to the news, and how the news affects or can affect power relations in society. Much of the news has been shown to have the potential to arouse fear in people and to feed the idea that security forces should protect people from criminals. It has also been determined that some of the news has the potential to lead to the thought that the security forces are insufficient in protecting people from criminals and to undermine the legitimacy of the security forces. Key Words : Safety society, liberal governmentality, bio-power, fear construction, governmentality crisis, power technologies, truth effects, counter-conduct