Modern toplumlarda bilgi ve iktidar
Knowledge and power in modern societies
  1. Tez No: 43706
  2. Yazar: MAZHAR BAĞLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Aydınlanma ü& beraber oluşan dünyayı anlama ve anlamlandırma paradigması, temelde gücünü ve referanslarım akılcı ve pozitivist bir anlayışın benimsenmesinden almaktadır. Birey bilginin üretim sürecinde aktif bir konumda olup, bilginin, kendi üretişi olduğunu varsayarak kendisini doğruluğun kriteri olarak görmeye başlayarak kutsallaşürmıştır. Yani birey kendisini“tarihin öznesi”olarak görüp, kendi merkezli bir dünya kurmuştur. Dolayısıyla bireyin hür iradesinin gelişmesi ve insanın açık olduğu düşüncesi sekteye uğramıştır, öyle ki, artık aydınlanma ve onun toplumsal göstergesi olan modernleşme ve modernleşme kültürü, getirdiklerinin yanında götürdükleriyle beraber insanlık tarihinin hiçbir döneminde görülmemiş hiçbir uygarlığın gerçekleştiremediği kadar geniş yayılma alanı bulmuştur. Bu yapılanmanın tamamlayıcı bir unsuru olarak bilgi sistemi, skolastik bir anlayış tarzı ile bilimsel bilgiyi tüm diğer bilgi türlerinin kriteri olarak kabul etmiştir. İnsanın ve toplumun herkes tarafından kabul edilebilir bir doğasının ve tanımının olduğu sonucuna varılmıştır. Dahası insanın tanınmasına yönelik prosedür ve kuralları bütünleyen, disipline edici dizgeler oluşturulmuştur. Böylece birey, oluşturulan bu söylemlerin içerisine hapsolunmuştur. Merkezi otorite (en güçlü söylem, baskın paradigma) tarafından kumanda edilen, yaşam tarzı belirlenmiş olan sürünün bir parçası haline gelmiştir, bütün insanları yalnız bir tek gerçeği paylaşmalarına ikna ederek. Michel Foucault, işte bu söylemsel stratejilerin 20. yy*ın son döneminde toplumsal yapı ve değer sistemleri üzerinde nasıl bir baskı ve kısıtlama sistemi kurduğunu ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Görüngülerin arasındaki gerçeğe kazıyıcı bir yöntemle ulaşmaya çalışan FoucaulL, varolan konjüktürde, bilgi ve iktidar arasındaki ilişkinin nasıl bir toplumsal formasyon doğurduğunu araştırmaya çalışmıştır. Modern toplumlardaki egemen bilginin ne tür bir bilgi olduğunu ve iktidarla olan ilişkisini araştırdığımız bu tezimizde, amacımız bilgiyi elinde bulunduran kesimin diğer insanlar üzerinde nasıl bir iktidar kurduklarım araştırmaktır. 115
Özet (Çeviri)
SUMMARY Understanding and analyzing the world on the basis of the paradigm constituted by the Enlightenment takes its power and references from the acceptance of a rational and positivist conception. The individual, being in a active position in the production of knowledge, by assuming that the knowledge is his own product, makes himself the sacred criteria of the truth. This means that individual seeing himself as the subject of history constructs a subject-centered world. In this way the development of the individual's. Free will and the idea of the openness of human being have been impeded. Enlightenment and modernization and modern culture as its indicators have found a domain of expansion, through its creation and destruction, that was not realized by any civilization, and that was not seen in any period of the human history. The knowledge system, as a complementary element of this structuration, having a scholastic manner or concretion, considers the scientific knowledge as the criteria of for all of the other forms of knowledge, It is accepted that there is nature and definition of human being and society that is acceptable by everyone. Moreover it has given way to a disciplinary system that integrates the procedures and principles directed to understand human being, so individual is constituted within these discourses. He has became a part of (he masses whose life style is determined by the dominant discourse. This is realized through persuading the people mat they are living the same reality. Michel Foucault aimed to reveal the form of repression and domination that is established by the discursive strategy over the social structure and value system in the contemporary world. He tried to reach the background of the appearances by an archeological method, and searched for the form of social formation that emerged from within the relations between knowledge and power in the present conjuncture. In this thesis throughout which we try understand, what kind of knowledge is the dominant knowledge and the relation between knowledge and power, or aim also to analyze the form of power that is applied by those who have a control over knowledge. 116