Öğretmenlerin açık uçlu soruları puanlama davranışları üzerinde etkili olabilecek bazı değişkenlerin incelenmesi
Examination of some variables that may be effective on the behaviors of scoring of open-ended questions of teachers
- Tez No: 700856
- Danışmanlar: DOÇ. CELAL DEHA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin puanlama davranışını etkileyebileceği düşünülen bazı değişkenlerin incelenmesidir. Bu kapsamda öğrenci kâğıtlarının genel düzeni ve yazı güzelliği, öğretmenlerin sınıfa yönelik algısı (başarılı/başarısız) ve sınav kâğıtlarının başarı durumuna göre sıralanmış olmasının öğretmenlerin puanlama davranışı üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Yapılan araştırmada ön-test, son-test, tek gruplu deneme öncesi bir desen kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde ise Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sırasında 10 tarih öğretmeni, 39 lise öğrencisine ait tarih başarı testini, dereceli puanlama anahtarı kullanarak puanlamıştır. Hatırlama etkisinin (transfer etkisi) önüne geçmek amacıyla bir ay sonra, aynı tarih öğretmenlerine müdahale edilmiş (güzel yazıyla yazılmış, başarı algısı olarak fen lisesine ait olduğu söylenmiş, başarı sırasına dizilmiş) kâğıtlar tekrar gönderilmiş ve puanlamaları istenmiştir. Ardından her bir deneysel aşama için verilen puanlar arası anlamlılık düzeyi belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularından yola çıkılarak, bazı öğretmenlerin aynı öğrencilere ait sınav kâğıtlarına verdiği u1 ve u2 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Buradan hareketle bu öğretmenlerin daha okunaklı ve güzel yazı içeren sınav kâğıtlarına yüksek puan verme eğiliminde olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. İkinci aşama olan başarı algısı etkisinin incelendiği kısımda ise sınav kâğıtlarına verilen puanlarda istatistiksel olarak anlamlı bir artış olması, içerik olarak bir öncekiyle aynı fakat fen lisesi sınıfına ait olarak söylenen sınav kâğıtlarına bazı öğretmenlerin daha yüksek puan verme eğiliminin olduğunu göstermiştir. Son aşama olan sıralama değişkenine ait bulgularda ise sınav kâğıtlarına verilen puanlarda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olması, içerik olarak bir öncekiyle aynı fakat başarıya göre sıralanmış sınav kâğıtlarına bazı öğretmenlerin daha düşük puan verme eğiliminde olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine some of the variables that are thought to affect teachers' scoring behavior. In this context, the effect of the general layout and writing beauty of the students' papers, the teachers' perception of the class (successful/unsuccessful), and the ranking of the exam papers according to their success on the scoring behavior of the teachers were determined. In the research, a pre-test, post-test, single-group pre-experiment design was used. Wilcoxon signed-rank test was used in the analysis of the data. During the research, 10 history teachers scored the history achievement test of 39 high school students using a rubric. In order to prevent the remembering effect (transfer effect), the same history teachers were intervened one month later and the papers (written in good writing, said to belong to science high school as a perception of success, arranged in order of success) were sent again and they were asked to score. Then, the level of significance between the scores given for each experimental stage was determined. Based on the findings of the study, it was observed that there was a statistically significant increase between the u1 and u2 scores given by some teachers to the exam papers of the same students. From this point of view, it has been concluded that these teachers may tend to give higher scores to exam papers that are more legible and contain beautiful writing. In the second stage, where the effect of perception of success was examined, the statistically significant increase in the scores given to the exam papers showed that some teachers tended to give higher scores to the exam papers that were the same as the previous one in terms of content, but belonged to the science high school class. In the findings of the last stage, the ranking variable, it was concluded that there was a statistically significant decrease in the scores given to the exam papers, the content was the same as the previous one, but some teachers might have a tendency to give lower scores to the exam papers ranked according to success.