Evli kadınların eşleri tarafından şiddete maruz kalma durumu ile algıladıkları sosyal destek düzeyi ve psikopatolojik semptomlarının incelenmesi
Investigation of the relationship between the social support and psychopathological symptoms perceived by the married women's exposure to violence by women
  1. Tez No: 700861
  2. Yazar: MELİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada, evli kadınların eşleri tarafından şiddete maruz kalma durumu ile algıladıkları sosyal destek düzeyi ve psikopatolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; okuma yazması olan, google form kullanabilen ve evliliği sırasında eşleri tarafından uygulanan şiddetine maruz kalan 369 evli kadınlardan oluşmuştur. Kontrol grubu ise okuma yazması olan, Google Form kullanabilen ve evlilik sırasında eşleri tarafından herhangi bir şiddete maruz kalmayan 369 evli kadın katılımcılar oluşturmuştur. Araştırmada;“Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Kısa Semptom Envanteri”verilmiştir. Araştırmada; ki kare analizi, bağımsız t testi, Pearson korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; eş şiddetine maruz kalma durumu ile yaş, evlilik yaşı, evlilik süresi, evlenme şekli, çocuk sahibi olma, eğitim durumu ve ekonomik düzey arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Eş şiddetine maruz kalma ile çalışma durumu arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Eş şiddetine maruz kalmayan evli kadınların; algıladıkları sosyal destek düzeyi ve anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite düzeyinin, eş şiddetine maruz kalan evli kadınlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Eş şiddetine maruz kalan kadınların algıladıkları sosyal destek düzeyleri, anksiyete, depresyon, somatizasyon, olumsuz benlik ve hostilite düzeylerini negatif yönde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was aimed to examine the relationship between the exposure of married women to violence by their spouses and their perceived level of social support and psychopathological symptoms. The study group of the research; It is comprised of 369 married women who are literate, can use google forms, and have been subjected to violence by their husbands during their marriage. The control group consisted of 369 married women participants who were literate, able to use the Google Form, and were not exposed to any violence by their spouses during marriage. In the research;“Sociodemographic Characteristics and Data Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”,“Brief Symptom Inventory (BSI)”were given. In the research; Chi-square analysis, independent t test, Pearson's correlation and regression analysis were used. According to the research findings; A significant relationship was found between exposure to spousal violence and age, age of marriage, duration of marriage, marriage type, having children, educational status and economic level; There was no significant relationship with to be working. It was found that the perceived level of social support and anxiety, depression, negative self, somatization and hostility levels of married women who were not exposed to spousal violence were significantly higher than married women who were subjected to spousal violence. It was found that women who were exposed to spousal violence negatively predicted their perceived social support levels, anxiety, depression, somatization, negative self and hostility levels.