Goethe's color pattern in game design: Close readings ofvideo games
Oyun tasarımında Goethe'nin renk örüntüleri
- Tez No: 700878
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Güzel Sanatlar, German Linguistics and Literature, Computer Engineering and Computer Science and Control, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez oyunlarda Goethe'nin Renk Öğretisi, ve birkaç romanında edebi dönemdeki dışavurumcu tabirler ile ile oyunlardaki renk tercihlerini kıyaslayacak ve oyun içindeki edebiyat içeriklerini incelenecektir. Tezin hedefi, Goethe'nin ve o zamanın Edebiyat döneminin Renkler üzerinde oluşturulmuş kimliklerin oyunlarla kıyaslamasıdır ve bu akımlardan günümüzde hala nasıl etkilendiğini ortaya çıkarmaktır. Edebiyat akımlarının dijital oyun içeriklerinde kendine yer bulduğunun ve bu içeriklerin nasıl yorumlandığının araştırılmasıdır. Rol yapma oyunlarında, Folklor, Edebiyat ve Felsefenin birçok türü gibi akademik disiplinler içerdiğinden. Bu tezde değinmek istediğim en önemli nokta, Goethe'nin Renk Kuramının rol yapma oyunlarının tasarımında nasıl bir rol oynadığını ve bu ögelerin oyunlara nasıl entegre edildiğini araştırmaktır. Kullanılan yöntemler esas olarak Close Reading metot ile oyunlardan örnek toplama olacaktır. Close Reading In amacı, bu araştırmaya teorik bir arka plan sağlamak, Roman ve Edebiyattan esinlenmiş figürleri ve bunların video oyunlarını nasıl bağdaştığını tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Goethe's Color Teaching and some of his novels will be compared with the expressionist examples in the literary period with the color preferences in video games. The aim of the thesis is to compare the identities created on Goethe‟s Color Teaching and the literature period of that time with video games and to reveal how they are still affected by these movements today. It is the research of literary movements finding their place in digital game contents and how these contents are interpreted. As it includes academic disciplines like many genres of folklore, literature, and philosophy in role-playing games. The most important point I want to mention in this thesis is to investigate how Goethe's Color Theory plays a role in the design of role-playing games and how these elements are integrated into the games. The methods used will mainly be collecting samples from the games with the Close Reading method. The purpose of Close Reading is to provide a theoretical background to this research, to discuss novel and literature inspired figures and how they relate to video games.