Pediatrik döner aletlerinin kullanımının merkezlenme kabiliyeti ve kanal transportasyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric rotary instrument efficiacy on canal transportation and centering ability
  1. Tez No: 700879
  2. Yazar: HAKAN ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KESKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma iki pediatrik Ni-Ti döner eğenin, glide path eğesi kullanıldığında ya da kullanılmadığında, kanal transportasyonu ve merkezlenme kabiliyeti üzerindeki etkisini belirlemeyi ve enstrümantasyon sürelerini karşılaştırmayı amaçladı. 50 adet yapay rezin bloğu 5 deney grubuna ayrıldı (n=10): Grup K; K-tipi el eğesi (kontrol), Grup P; Kiddy Files döner eğe sistemi, Grup OP; One G glide path eğesi ve Kiddy Files eğe sistemi, Grup F; AF Baby Tooth File (AFB) döner eğe sistemi ve OF Grubu; One G glide path eğesi ve AFB döner eğe sistemi. Tüm eğeler, üreticilerin tavsiyelerine göre kullanıldı ve enstrümantasyon süresi kaydedildi. Bloklar, enstrümantasyon öncesi ve sonrasında bir stereomikroskop altında görüntülendi; daha sonra Image J yazılımı ile farklı kanal seviyelerinde kanal transportasyonu, merkezlenme kabiliyeti hesaplandı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Döner eğe sistemleri, K-tipi el eğelerine kıyasla enstrümantasyon süresini azalttı. Kiddy Files, K-tipi el eğeleri ve AFB'den daha az apikal transportasyon gösterdi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of two pediatric Ni-Ti rotary files on canal transportation and centering ability with or without the glide path file and compare instrumentation times. 50 artificial resin blocks were divided into 5 experimental groups (n=10): Group K; K-type hand file (control), Group P; Kiddy Files rotary file system, Group OP; One G glide path file and Kiddy Files file system, Group F; AF Baby Tooth File (AFB) rotary file system and OF Group; One G glide path file and AFB rotary file system. All files were used according to manufacturers' recommendations and instrumentation time was recorded. Blocks were viewed under a stereomicroscope before and after instrumentation; then, canal transportation and centering ability at different canal levels were calculated with Image J software. The data were analyzed statistically. Rotary file systems reduced instrumentation time compared to K-type hand files. Kiddy Files showed less apical transportation than K-type hand files and AFB (p0.05).