Relationship between coursebook dependency and self-efficacy in Turkish EFL teachers
Türk İngilizce öğretmenlerinde ders kitabı bağımlılığı ve öz-yeterlik arasındaki ilişki
- Tez No: 700961
- Danışmanlar: DOÇ. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öğrenciler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz sonuçlara yol açtığına inanılan öğretim materyalleri, İngilizce Öğretimi alanına on yıllardır büyük ölçüde hakimdir. Ancak bazı öğretmenler öğretim materyallerine büyük önem atfedebilirken, bazıları ise atfetmeyebilir. Bu bağlamda, İngilizce öğretmenlerinin ders kitaplarına olan bağımlılık düzeyini ölçmek için eleştirel bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin ders kitaplarına bağımlılık düzeylerini ve öğretmenlerin ders kitabı bağımlılık düzeyleri ile öğretmen öz-yeterlik inançları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını ve ders kitabı bağımlılığı ile deneyim yılı ve okul kademeleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'deki 270 Milli Eğitim Bakanlığı İngilizce öğretmenidir (204 kadın ve 66 erkek). Bu çalışmada nicel bir yaklaşım benimsenmiştir; bu yüzden veri toplamak amacıyla katılımcılara çevrimiçi platformlar üzerinden ders kitabı bağımlılık ve öğretmen öz yeterlik anketleri uygulanmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin çoğunun orta düzeyde bağımlı olduğunu, geri kalanının ise yüksek düzeyde bağımlı olduğunu ortaya koymuştur. Düşük bağımlı öğretmene rastlanmamıştır. Benzer şekilde, öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının çoğunlukla güçlü ve çok güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, ders kitabı bağımlılığı ile öğretmen öz yeterliği arasındaki ilişki şaşırtıcı bir şekilde pozitif çıkmıştır. Katılımcıların öğretim deneyimlerine gelecek olursak, ders kitabı bağımlılığı ile paralel bir artış göstermiştir. Son olarak bu çalışmanın ders kitabı bağımlılığı sonuçları lise öğretmenlerinin en bağımlı grup olduğu sonucuna vararak İngilizce öğretmenlerinin okul düzeyleriyle anlamlı bir farklılığa sahip olduğuna işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching materials that are regarded to exert an excessive impact on learners dominate the ELT field for decades. However, some teachers may attribute great importance to them, whereas some others may not. Both views can be problematic in terms of classroom dynamics. In that regard, a critical approach is required to measure the amount of dependence EFL teachers have. The primary aim of this study is to find out the dependency levels of EFL teachers on coursebooks and whether there is any sort of relationship between teachers' coursebook dependency levels and their teacher self-efficacy beliefs, and whether there is a significant difference between coursebook dependency and years of experience, and school levels. The participants of the study were 270 Ministry of Education English language teachers (204 female and 66 male) in Turkey. A quantitative approach was adopted in this study; thus, a coursebook dependency questionnaire and teacher-self efficacy questionnaire were administered to the participants via online platforms. The results revealed that most of the teachers were medium-dependent while the rest is highly dependent. There was no low dependent teacher. Similarly, teacher self-efficacy beliefs of teachers were mostly strong and very strong. Additionally, the relationship between coursebook dependency and teacher self-efficacy showed a positive correlation surprisingly. As for the teaching experience of participants, it showed a parallel increase with coursebook dependency. Finally, coursebook dependency results implied a significant difference with the school levels of EFL teachers concluding that high school teachers were the most dependent group in this study.