Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen çeltik çeşitleri ile Japonıca, Indıca ve Javanıca alttürlerine ait çeşitlerin agronomik özelliklerinin tespiti
Determination of agricultural characters of rice cultivars growing in Black Sea Region and Japonica, İndica and Javanica rice
  1. Tez No: 700975
  2. Yazar: YUSUF ŞAVŞATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen çeltik genotipleriyle Japonica, Indica ve Javanica alttürlerine ait çeltik çeşitlerinin agronomik, morfolojik ve bazı tane özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2004 ve 2005 yıllarında Samsun'da yapılmıştır. Araştırma 20 adet yerel ve 29 adet yabancı menşeili olmak üzere toplam 49 adet genotip ile kısmi dengeli latis deneme deseninde 2 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çeltik genotiplerine ait iki yıllık ortalamalar kullanılarak karakterler arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda, tek bitki verimine olumlu etkide bulunan karakterlerin başında başakçık fertilitesi (r=0.617**) yer almış; onu sırasıyla salkımda tane ağırlığı (r=0.517**), kargo genişliği (r=0.401**) ve salkımda tane sayısı (r=0.372*), izlemiştir. Kargo uzunluk / genişlik oranının ise tek bitki verimi ile olan ilişkisinin olumsuz r=-0.392**) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Samsun during 2004-2005 to determine the agricultural, morphological characters and some grain characteristics of rice cultivars grown in Black Sea Region and Japonica, Indica and Javanica rice genotypes. In the study, total 49 genotypes consisting of 20 local and 29 cultivars from foreign origin were used and a balanced lattice experimental design with two replications was applied. The first character correlated positively (r=0.617**) with single plant yield was spikelet fertility regarding average data of two years. Grain weight per panicle (r=0.517**), width of brown rice (r=0.401**) and grain numbers per panicle (r=0.372*) followed this character respectively. The relationship between ratio of length to width of brown rice grain and single plant yield was found as negative (r=-0.392**).