Farklı sürelerde akıllı telefon kullanan erişkin popülasyonda boyun fleksör ve ekstansör kasları arasındaki güç farklılığı ile boyun ağrısı ilişkisi
Relationship between neck pain and strength difference between neck flexor and extensor muscles in adult population using smartphones for different durations
  1. Tez No: 701001
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma farklı sürelerde akıllı telefon kullanan erişkin popülasyonda boyun fleksör ve ekstansör kasları arasındaki güç farklılığı ile boyun ağrısı ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan 100 bireyin akıllı telefonlarındaki son bir aydaki günlük ortalama ekran süresi < 2 saat/gün olan ve ekran süresi ≥ 2 saat/gün olan grupların, cinsiyetlerin ve ilk kez akıllı telefon kullanım yaşı ≤ 18 yıl ve ilk kez akıllı telefon kullanım yaşı > 18 yıl olan grupların boyun fleksör ve ekstansör kas gücünün boyun ağrısıyla ilişkisine bakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, boy, kilo, beden kütle indeksi, sigara alışkanlığı, alkol alışkanlığı, düzenli egzersiz alışkanlığı, bilgisayar kullanımı, ilk kez akıllı telefon kullanma yaşı sorgulanmıştır. Akıllı telefon kullanım süresi, katılımcıların akıllı telefonlarındaki son 1 aydaki ortalama ekran süresi bilgilerinden objektif bir şekilde kaydedilmiştir. Boyun ağrısı Görsel Analog Skala ile değerlendirilmiştir. Boyun fleksör kaslarının izometrik kas kuvveti ölçümü için Handheld Pointer Type Push Pull Force Gauge Meter Tester NK-50 Analog Dynamometer kullanılmıştır. Katılımcıların boyun fleksör kas gücü ile boyun ekstansör kas gücü arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur (p0.05). Akıllı telefon kullanım süresi ile boyun ağrısı arasında ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between neck pain and the difference in strength between the neck flexor and extensor muscles in a population of adults using smartphones for different durations. Groups, genders and first-time smartphone usage age ≤ 18 years and first-time smartphone usage age of < 2 hours/day and screen time ≥ 2 hours/day on the smartphones of 100 individuals participating in the study. The relationship between neck flexor and extension muscle strength and neck pain of the groups with years was examined. The age, gender, marital status, educational status, height, weight, body mass index, smoking habits, alcohol habits, exercise habits, computer use, and age of using a smartphone for the first time were questioned of the individuals included in the study. Smartphone usage time was recorded objectively from the screen time information of the participants' smartphones in the last 1 month. Neck pain was assessed with the Visual Analog Scale. Hand Pointer Type Push Pull Force Meter Tester NK-50 Analog Dynamometer was used for isometric muscle strength measurement of neck flexor muscles. A positive and significant relationship between neck flexor muscle strength of the lap and neck extensor muscle strength There was no significant relationship between the duration of smartphone use and neck flexor and extensor muscle strength (p> 0.05). No relationship was found between the duration of smartphone use and neck (p> 0.05).