Moral argument for God
Tanrı'nın varlığına dair ahlak argümanı
  1. Tez No: 701003
  2. Yazar: KEMAL KIKANOVIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS DOKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, nesnel ahlak ile Tanrı'nın varlığı arasındaki ilişkiyi ele almayı amaçlamaktadır. Daha spesifik olarak, nesnel ahlakı temellendirmek için Tanrı'nın varlığının gerekli olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Dahası, ahlaki özelliklerin gerçekliğini değerlendirmede Tanrı'nın varlığının önemli bir rol oynayıp oynamadığını ve alternatif açıklamaları karşısında ne durumda olduğunu değerlendirir. Bu tezin ana argümanı, Tanrı'nın varlığının nesnel ahlak için en iyi açıklamayı sağladığını, çünkü ahlakın temel özelliklerini: nesnellik, evrensellik, ve normatiflik açıklayabileceğini diye iddia etmektedir. Bu argüman esas olarak ahlakın ontolojik statüsüyle ilgilidir ve ahlakı temellendirmek için rekabet halindeki açıklamalar yeterli açıklayıcı güce sahip olmadığından, Tanrı'nın etik için hala önemli olduğu fikrini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to consider the relationship between objective morality and the existence of God. More specifically, it is intended to analyze whether God's existence is necessary for grounding objective morality. Furthermore, it evaluates whether God's existence plays the significant role in considering the reality of moral properties and how it fares compared to the explanations of alternative and competing accounts. The main argument of this thesis claims that God's existence provides the best explanation for objective morality because it is capable of capturing all essential features of morality; objectiveness, universality, normativity. The argument is concerned mainly with the ontological status of morality, and it strengthens the notion that God is still important for ethics as competing accounts lack sufficient explanatory power for grounding morality.