Endüstri kuruluşlarında iş kazalarının işveren ve iş güvenliği uzmanı açısından hukuki boyutunun incelenmesi
Examination of the legal dimension of occupational accidents in industry organizations from the point of view of the employer and the occupational safety expert
- Tez No: 701021
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsan gücü yerine makine gücünün kullanılması, maliyetlerin düşürülüp üretimin artırılması, analiz yapma, üretim takibi, güvenlikli ve hızlı üretim, insan kaynaklı hataları en az seviyeye indirme, daha az enerji ve ısı tüketimi kavramlarının tamamı endüstriyi oluşturmaktadır. Endüstri kuruluşlarında çalışanlar çeşitli faktörlere bağlı olarak iş kazasına maruz kalabilmektedir. Kazaların oluşmaması veya minimize edilmesinde işveren ve iş güvenliği biriminde görevli iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına büyük sorumluluklar düşmektedir. İşyerlerinde kazalar meydana geldikten sonra ise İşveren hakkında hukuk süreci başlamaktadır. Bu çalışmada, iş kazalarının İşveren ve İş Güvenliği Uzmanı açısından hukuki boyutunun ortaya konulması, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde İşveren ve İş Güvenliği biriminde görevli uzmanlarının sorumlulukları incelendi ve Yargıtay kararları değerlendirildi. İş kazalarının ilgili mevzuat hükümleri ve hukuk sisteminde nasıl açıklandığı, uygun illiyet bağı, taksir, kast, kusur ve sorumluluk, maddi ve manevi tazminat unsurları gibi ilgili kavramlar ayrıntılı olarak ele alındı. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki taraflar belirlenip bunların hak, yükümlülük ve sorumlukları mevzuat hükümleri çerçevesinde incelendi ve Yargıtay kararları ile örneklenerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Using machine power instead of manpower, reducing costs and increasing production, analyzing, production tracking, safe and fast production, minimizing human-induced errors, less energy and heat consumption, all of the concepts constitute the industry. Employees in industrial organizations may be exposed to occupational accidents due to various factors. Occupational health and safety specialists working in the employer and occupational safety unit have great responsibilities in preventing or minimizing the accidents. After the accidents occur in the workplaces, the legal process starts against the Employer. In this study, the legal dimension of occupational accidents in terms of Employer and Occupational Safety Specialist, the responsibilities of the specialists working in the Employer and Occupational Safety unit within the framework of the relevant legislation were examined and the Supreme Court decisions were evaluated. Related concepts such as how occupational accidents are explained in the relevant legislation provisions and legal system, appropriate causal link, negligence, intent, fault and liability, material and moral compensation elements were discussed in detail. As a result, the parties in the field of occupational health and safety were determined and their rights, obligations and responsibilities were examined within the framework of the provisions of the legislation and evaluated with examples from the Supreme Court decisions.