Yerel yönetimlerde hizmet kalitesinin konut fiyat algısı üzerine etkisi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet bölgesinde konut-fiyat analizi
The effect of service quality on housing price perception in local goverments: Housing-price analysis in İstanbul Metropolitan Municipality sercice area
- Tez No: 701026
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Konut ihtiyacı insanoğlu için her dönemde vazgeçilmez olmuştur. Bu çalışmanın amacı; yerel yönetimlerde hizmet kalitesinin konut fiyat algısına etkisini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin etkin ve yaygın olduğu hizmetlere detaylandırılarak ölçülmesi hedeflenmiştir. Ölçüm için stratejik ölçme ve değerlendirme sistemi baz alınarak geliştirilen Dengeli Ölçüm Kartı (Balanced Scorecard), performans ölçüm sistemi kullanılmıştır. İstanbul'un farklı semtlerinde ikamet eden ve sunulan hizmetten yararlanan 144 İBB yöneticisi ile yapılan anketle, Dengeli Ölçüm Kart'ının dört boyutunu oluşturan; Finans, İç Süreçler, Müşteri, Öğrenme ve Gelişme boyutlarını kapsayan ve 109 maddeden oluşan bir anket tasarımı elde edilerek kurumsal performans karnesi oluşturulması amaçlanmıştır. Elde edilen veriler frekans ve yüzde tabloları gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş olup; İBB'nin hizmet bölgesinde hizmet kalitesinin konut fiyat algısını etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Bir metropol olan İstanbul'da konut fiyat algısında öne çıkan; hızlı ulaşım ağının yaygınlığı, oto park olanakları, güvenlik durumu, sağlık kuruluşlarına yakınlık ve yeşil alanlar olumlu yönde etkilerken; Katı atık dönüşüm istasyonu, hayvan barınağı ve futbol stadı olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for housing has always been indispensable for human beings. The aim of this study is to investigate the effects of service quality on housing price perception in local administrations, where The Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) widely and effectively provides the services. The Balanced Scorecard, which was developed based on the strategic measurement and evaluation system, was used for the measurement. The survey, containing 109 questions to evaluate the 4 dimensions of the Balanced Scorecard in the terms of Finance, Internal Processes, Customers and R&D concepts, was conducted with 144 IMM managers located on the different sites of Istanbul and benefiting from the service provided for creating a corporate performance scorecard. The data obtained were analyzed with statistical methods such as frequency and percentage tables, and it has been found out that the service quality in the service area of IMM affects the housing price perception. While the prevalence of the rapid transportation network, the parking facilities, security of the environment, closeness to health institutions and green areas affect the housing price perception positively, it has been determined that the presence of the solid waste recycling station, animal shelter and football stadium have a negative impact in the price perception for the metropolitan Istanbul.