Yumuşak doku ve kemik tümörlerinin benign malign karakterinin ayrımında multiparametrik manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of multiparametric magnetic resonance imaging in differentiation between malignant and benign soft tissue and bone tumors
  1. Tez No: 701031
  2. Yazar: SERAP SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Çalışmamızın amacı kas iskelet sistemi tümörlerinde multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (Mp-MRG) kantitatif verilerinin bening malign tümör ayrımındaki performansını değerlendirmektir. Materyal ve Araştırma Yöntemi Temmuz 2018-Aralık 2020 tarihleri arasında histopatolojik olarak kemik veya yumuşak doku tümörü tanısı almış ve Mp-MRG ile tetkik edilmiş 36 hasta çalışmaya dahil edilmiştir (18 benign,18 malign). Belirlenen iki yöntemle iki gözlemci tarafından iş istasyonunda DK-MRG verileri üzerinden yapılan ölçümlerle Ktrans, Kep, Ve, Vp ve iAUC verileri ve DAG görüntüleri üzerinden yapılan ölçümlerle ADCmean ve ADCmin parametreleri elde edilip bulgular retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Gözlemciler arasındaki uyumun değerlendirilmesinde sınıf içi korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Ölçülen parametreler malign ve benign gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bu ölçümlerin tümörün karakterini belirlemedeki rolü istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bütün DK-MRG kantitatif verileri (Ktrans, Kep, Ve, Vp ve iAUC) malign tümör dokusunda normal dokuya kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose The aim of our study is to evaluate the performance of multiparametric magnetic resonance imaging (Mp-MRI) quantitative data in distinguishing benign from malignant musculoskeletal tumors. Material and Method Thirtysix patients (18 benign, 18 malignant) who were histopathologically diagnosed as bone or soft tissue tumors and examined with Mp-MRI between July 2018 and December 2020 were included in the study. With the two methods determined, ADCmean and ADCmin parameters were obtained with measurements made on DK-MRI data by two observers at the workstation, Ktrans, Kep, Ve, Vp and iAUC data and DWI images, and the findings were evaluated retrospectively. In-class correlation coefficient was used to evaluate the agreement between the observers. The measured parameters were compared statistically between malignant and benign groups. The role of these measurements in determining the character of the tumor was evaluated statistically. Results All DK-MRI quantitative data (Ktrans, Kep, Ve, Vp and iAUC) were found to be significantly higher in malignant tumor tissue compared to normal tissue (p 0.05).