Tiroid nodüllerinde ince iğne aspirasyon biyopsi sitolojisi ile postoperatif histopatolojik sonuçların karşılaştırılması
- Tez No: 70105
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI. ÖZET Yurdumuzda oldukça yaygın olan tiroid bezi hastalıklarının tamamına yakınının tedavi edilebilir olması erken, kolay, zararsız ve ekonomik olan tanı yöntemlerinin gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) tiroid nodüllerinin tanı ve tedavisinde değerli bir yardımcı yöntem olarak ortaya çıkmıştır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde 1995-1997 yılları arasında tiroid patolojisi nedeni ile müracaat eden ve İİAB yapılarak öpere edilen 154 olgu incelendi. Olguların preoperatif sitopatolojik incelemeleri ve postoperatif elde edilen piyeslerin histopatolojik incelemeleri yapıldı. Sitopatolojik ve histopatolojik sonuçlar karşılaştırılarak İİAB'nin tiroid patolojilerinin tanı ve cerrahi tedavi planlamasına katkıları araştırıldı. İİAB sonucu histopatoloji ile karşılaştırıldığında sonucu benign gelen 126 olguda 3 adet kanser, 5 adet benign tümör (adenom), 118 adet benign guatr, sonucu şüpheli gelen 24 olguda 9 adet benign tümör, 1 5 adet benign guatr, sonucu malign gelen 4 olgunun hepsinde ise kanser tesbit edildi. İİAB'nin sensitivitesi % 61.9, spesivitesi % 88.7, doğruluk oranı % 85.0, negatif prediktif değer % 93.6, pozitif prediktif değer % 46.7, yalancı negatif oran % 6.3, yalancı pozitif oran % 53.5 olarak bulundu. Sonuç olarak İİAB, cerrahi hasta seçiminde ve tiroid karsinomalarının ameliyat öncesi tanısında kullanılabilecek ucuz, güvenilir ve komplikasyonsuz bir tanı aracı olduğu ve birçok gereksiz ameliyatı önleyebileceği kanısına varıldı. 62
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The comparison of fine needle aspiration cytology and postoperative histopathologic findings in thyroid nodules Because almost all types of thyroid gland diseases which are widely seen in Turkey are easily treatable, necessity of finding out easy, harmless, and cheap diagnostic tools gains priority. Fine needle aspiration biopsy (FNAB) has been used as an important aid in both diagnosing and treating thyroid nodules. In this study, 154 patients who underwent an operative intervention followed by FNAB due to a thyroid pathology between 1995 and 1997 were investigated. Both preoperative and postoperative histopathologic appearances of the specimens were evaluated under light microscopy. The contribution of FNAB in planning the treatment of thyroid pathologies was sought by comparing FNAB and postoperative histopathologic findings. In postoperative specimen findings cancer, adenoma, and benign goitre were found in 3,5 and 118 cases, respectively among 126 cases which were diagnosed as benign as the result of FNAB preoperatively. Again adenoma and benign goitre were diagnosed in 9 and 15 cases, respectively which their preoperative FNAB findings revealed suspicious findings. Nine cases were found to be cancer in postoperative histopathologic evaluation as they were reported the same after preoperative FNAB. The sensitivity, specificity, diagnostic accuracy, negative predictive, positive predictive, false negative and false positive rates of FNAB were found to be 61.9 %, 88.7 %, 85.0 %, 93.6 %, 46.7 %, 6.3 % and 53.5 % respectively. As a result, FNAB was found to be a useful, less complicated, cheap and reliable diagnostic tool which aids in selecting appropriate cases of thyroid diseases for operative treatment. Hence, unnecessary surgery can be omitted by routine practicing preoperative FNAB in thyroid nodules. 63