Tirioit nodüllerinde ince iğne aspirasyonbiyopsi sitolojisi ile postoperatif histopatolojik sonuçların karşılaştırılması ve frozenların değerlendirilmesi
Comparison Of Fine-Needle Biopsy And Postoperative Histopathological Results and Assessment of Frozen Section Results
  1. Tez No: 633075
  2. Yazar: ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ: Tiroid nodülleri ciddi bir klinik problemdir ve çoğunlukla neoplastik özellik taşımayıp ameliyat gerektirmez. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) tiroid nodüllerinin değerlendirilmesi ve gereksiz cerrahinin önlenmesi için en önemli tanı aracıdır. Bu çalışmamızda tiroid nodülü nedeniyle ameliyat edilen hastalarda İİAB sonuçlarını cerrahi sonrası histopatoloji sonuçları ile karşılaştırdık ve yapılan hastalarda frozen section sonuçlarını değerlendirdik. MATERYAL METOD: Çalışmaya Ocak 1999–Aralık 2003 döneminde İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniği'nde soliter tiroit nodülü ve multinodüler guatr nedeni ile ameliyat edilen ve ameliyat öncesi İİAB uygulanan 206 hasta dahil edildi ve klinik Tiroid Hastalıklar Formu'ndan yararlanıldı. 17 hastada iki farklı nodüle İİAB yapılması gerektiği için değerlendirmeler toplam 223 İİAB üzerinden yapıldı. Ayrıca toplam 29 olguda İİAB işlemi, ilk uygulamada alınan materyalin tanı için yetersiz oluşu nedeniyle ikinci kez tekrarlandı. İİAB ve frozen section sonuçları ile piyes histopatoloji sonuçları karşılaştırıldı. BULGULAR: İki yüz altı hastanın 170'i (%82.52) kadın ve 36'sı (%17.48) erkek olup, yaş ortalaması 46,56 idi. İİAB'de benin lezyon olarak değerlendirilen 179 olgudan 4'ü histopatolojik inceleme sonucunda tiroid kanseri (%2,23) olarak bildirilirken, atipik/şüpheli olarak değerlendirilen 13 olgudan 9'u (%69,24), malin olarak bildirilen 7 olgunun tamamı histopatolojik inceleme sonrasında tiroid kanseri (%100) olarak bildirilmiştir. İİAB sonuçları ile histopatolojik sonuçlar arasındaki ilişki tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlıdır (p < 0.0002). İİAB'de benin olarak değerlendirilen 31 olgunun frozen sonucunda 30'u (%96.77) benin, 1'i (%3.23) tiroid kanseri olarak bildirilirken, folliküler lezyon olarak bildirilen 14 olgunun frozen sonucunda 6'sı (%42.85) folliküler neoplazi olarak bildirilmiş ve bu olgularda malin benin ayrımı yapılamamıştır. İİAB, frozen ve histopatolojik sonuçlar arasındaki ilişki tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlıdır (P < 10-5). SONUÇ: İİAB'nin, tiroid nodüllerinde cerrahi hasta seçiminde ve tiroid karsinomlarının ameliyat öncesi tanısında kullanılabilecek ucuz ve güvenilir bir tanı aracı olduğu ve birçok gereksiz ameliyatı önleyebileceği, İİAB'nin atipik/şüpheli sitolojik tanılı hastalarda frozen section'ın ameliyatı yönlendirmek açısından yararlı olabileceği sonucuna varıldı. ANAHTAR KELİMELER: Tiroid, nodül, ince iğne aspirasyon biyopsisi
Özet (Çeviri)
Objective Thyroid nodules present serious problems, and mostly they don't carry neoplastic characteristics, so they do not need to be surgically treated. Fine-needle aspiration biopsy (FNAB) is the most important diagnostic tool in the assessment of thyroid nodules, and prevention of unnecessary surgery. In this study of ours we compared preoperative FNAB results with postoperative histopathology results in patients operated with the indication of thyroid nodule, and evaluated frozen section results. Methods In this study, 206 patients who underwent preoperative FNAB for solitary thyroid nodules and multinodular goiter in the 2nd General Surgery Department of Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 1999 and December 2003 were included and benefited from Thyroid Diseases Registration Form of 2nd General Surgery Clinic in HNTRH. Since FNAB had to be performed in two different nodules in 17 patients, results of a total of 223 FNABs were evaluated. In addition, FNAB procedures were repeated for the second time in 29 patients because of insufficient material for diagnosis. Results of FNAB and frozen section were compared with postoperative histopathology results. Results The study population (n=206) consisted of 170 (82.52%) female and 36 (17.48%) male patients and the median age of the population was 46.56. When FNAB and histopathological examination results of the nodules were compared, 4 of 179 cases evaluated as benign lesions in FNAB were reported as thyroid cancer (2.23%) as a result of histopathological examination of the surgical specimen. Nine (69.24 %) of 13 cases as evaluated as atypical/suspicious, and all of the 7 cases (100%) reported to be malignant in FNAB were reported as thyroid cancer after histopathological examination.