Örgütsel çeviklik ve örgüt içi bilgi paylaşımında yöneticinin lider olarak algılanmasının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perception of the manager as a leader on organizational agility and information sharing within the organization
- Tez No: 701079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Örgütsel çeviklik, şirketlerin dış ve iç unsurlarında meydana gelen, birden gelişen ve varsayılamayan değişimlere entegre olup, yaşanan farklılıklara istinaden yapılandırma eylemleri ile çevre şartlarında varlığını yürütebilme yetisi kazanarak devamlı kârlılığın sağlanması şeklinde ifade edilmektedir. Örgütler 20. yüzyılın sonlarına doğru yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ve bilgi ekonomisi olarak adlandırılan yeni bir ekonomik düzen içinde faaliyet göstermeye başlamışlardır. Bilgi ekonomisinin en önemli özelliği; üretilen mal ve hizmetlerin yoğun biçimde bilgi içermeleri olmaktadır. İlgili literatür incelendiğinde, lider ve liderlik kavramına dair çalışmaların, uygulamada işletmelerin ve işletmecilik anlayışının gelişmesine istinaden evrildiği gözlemlenmektedir. Örgütsel çeviklik, bilgi yönetimi ve örgüt içi bilgi paylaşımı konuları, günümüzde işletmeler açısından oldukça önemli konular haline gelmişlerdir. İşletmelerin tüm iş süreçlerinden sorumlu olan liderlerin, örgütsel çeviklik ve örgütsel bilgi paylaşımı konularında oldukça önemli görevlerinin olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda, bu araştırmanın amacı; yöneticilerin liderler olarak algılanmasının örgütsel çeviklik ve örgütsel bilgi paylaşımı üzerindeki etkilerini belirlenmesi ve bu doğrultuda elde edilen verilen bulguların ilgili araştırmacılar ve yöneticiler ile paylaşılması planlanmıştır. Araştırma kapsamında gerçekleştirilmiş olan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, örgütsel çeviklik ve örgütsel bilgi paylaşımı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca araştırma kapsamında gerçekleştirilmiş olan regresyon analizi ile çalışanların yöneticilerini lider olarak algılamasının örgütsel çeviklik ve örgütsel bilgi paylaşımını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational agility is defined as ensuring continuous profitability by integrating with the changes that occur in the external and internal elements of companies, which develop suddenly and cannot be assumed, and gaining the ability to operate in environmental conditions with structuring actions based on the differences experienced. Organizations have started to operate in a new economic order, which emerged as a result of the developments in the late 20th century and is called the knowledge economy. The most important feature of the knowledge economy; It happens that the goods and services produced frequently contain information. Considering the literature, although there is no common ground in order to explain the generally accepted concept of leader and leadership in accordance with the definitions of leadership, it is stated that there are concepts that are extremely important in the administrative perceptions and attitudes towards the organization. Organizational agility and intra-organizational information sharing have become very important criteria for businesses today. Leaders who are responsible for all business processes of businesses are thought to have very important roles in organizational agility and organizational information sharing. In this context, it is planned to determine the effects of leaders on organizational agility and organizational information sharing and to make inferences in this direction as a research subject. As a result of the correlation and regression analysis conducted within the scope of the research, positive positive relationships and effects between organizational agility, organizational knowledge sharing and leadership were determined. In addition, with the regression analysis conducted within the scope of the research, it was determined that leadership is in a full relationship between organizational agility and intra-organizational information sharing and has a great effect.