Analysis of investment decision based on behavioral science: case of real estate investment in Turkey
Davranışsal iktisat temelinden yatırım kararlarının analizi: Türkiye'de gayrimenkul yatırımı örneği
  1. Tez No: 701078
  2. Yazar: AYBERK GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, İşletme, Economics, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bireylerin akılcı davrandıklarını ve karar alma aşamasında mevcut tüm bilgiyi dikkate alarak akılcı karar verdikleri varsayımına dayanan geleneksel finans teoremlerinin, yatırımcı davranışları açıklamada yetersiz kalması sonucunda davranışsal finans teoremleri geliştirilmiştir. Davranışsal finans teoremine göre, yatırımcılar her zaman rasyonel davranıp, rasyonel kararlar alamamaktadır. Yatırım kararlarında duygularının etkisi altında ve psikolojik önyargılar altında hareket edip, kararlar almaktadır. Davranışsal finans, bilişsel psikolojiden faydalanarak yatırımcıların karar verme aşamasında hangi yanılgıların etkisi altında kalarak karar verdiğini, yatırımcıların nasıl bir karar mekanizması kullandığını analiz eder. Yatırım kararı alınması aşamasında yatırımcıların psikolojik yanılgıların altında kalarak hareket ettiği varsayımı ve yatırımcıların bilişsel ve duygusal yanılgıların etkisi altında kalarak karar alması davranışsal finans modellerinin çerçevesini oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, yatırım kararlarını davranışsal finans ve geleneksel finans perspektifinden analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance theorems have been developed as a result of the inadequacy of traditional finance theorems, which are based on the assumption that individuals act rationally and make rational decisions by considering all the information available at the decision-making stage. According to the behavioral finance theorem, investors are not always rational and make rational decisions. They act and take decisions under the influence of their emotions and psychological prejudices in investment decisions. Behavioral finance utilizes cognitive psychology and analyzes which investors make decisions under the influence of misconceptions during the decision-making process, and what decision-making mechanism investors use. The assumption that investors are acting under psychological misconceptions during the investment decision making process and that investors make decisions under the influence of cognitive and emotional misconceptions constituted the framework of behavioral finance models. The aim of the study is to analyze investment decisions with both behavioral finance and traditional finance theories.