A wearable circularly polarized antenna for 5G applications
  1. Tez No: 701111
  2. Yazar: ASSIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAEID KARAMZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
5G teknolojisini kullanarak, sağlık hizmeti sağlayıcıları hastalarının biyolojik bilgilerini izleyebilir. Bu nedenle elektronik cihazlar çok önemli hale geldi. Doktorun hastasının sağlık durumunu izlemesine yardımcı olmak için müşterinin bu cihazlardan bazılarını giymesine izin veriyorlar, böylece kalp atış hızı, kan basıncı ve vücut ısısı gibi sağlık parametreleri anında uzak bir istasyona iletiliyor. Giyilebilir anteni daha verimli hale getirmek için yerine getirilmesi gereken bazı gereksinimler vardır, örneğin esnek, hafif olmaları ve en önemlisi giyildiğinde rahat olmalarıdır. 5G uygulamalarını kapsayan antenler hakkında yama, dikdörtgen halka ve dairesel dikdörtgen yama gibi farklı şekillerin kullanıldığı çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu antenler, yönlü bir ışıma model ve uygun elektromanyetik bant aralığı uygulayarak Özgül Soğurma Oranı (SAR) seviyesini düşürmeyi amaçlar. Bu tez, 3.4 GHz'de çalışan Rogers RT/duroid 5880 ile 5G uygulamaları için dairesel polarizeye sahip bir anteni tartışır. Anten 19 x 12 mm2 boyutundadır ve şunlardan oluşur: Ön tarafta: I şeklinde bir monopol ve endüktif bir kıvrımlı gömülü ters L şeklinde bir yarık. Arka tarafta: zemin düzleminde endüktif bir menderes hattı ile gömülü ters U şeklinde bir şerit hattı. 0,508 mm kalınlığa sahip Rogers RT/Duroid 5880 tabakası kullanan bu anten, 3dB'den daha az eksenel oran ile 3.4GHz'de rezonansa sahiptir.
Özet (Çeviri)
By using 5G technology, health care providers become able to track their patient biological information. Because of that the electronic devices have become very essential. In order to help the doctor to monitor his patient's health condition, they let the client wears some of these devices, so that health parameters like the heart rate, blood pressure and body temperature transmit instantly to a remote station. To make the wearable antenna more efficient there is some requirement that must be met for example they should be flexible, light and most important is that they must be comfortable when being worn. There are various studies that used different shapes like rectangular patch, rectangular ring, and circular patch about antennas which covers 5G applications. These antennas aim to reduce the specific absorption rate (SAR) level by implementing a directional pattern, and electromagnetic bandgap. This thesis discusses a circularly polarized printed antenna for 5G applications with Rogers RT/duroid 5880 substrate as operates at 3.4 GHz. The antenna holds a dimension of 19 x 12 mm2 and is composed of: On the front side: an I-shaped monopole, and an inverted L-shaped slit embedded with an inductive meander. On the back side: an inverted U-shaped strip line on the ground plane which is embedded with an inductive meander line. Rogers RT/Duroid 5880 substrate, with a thickness of 0.508 mm which resonant at 3.4GHz with axial ratio less than 3dB.