Miniaturized flexible metamaterial antenna of circularly polarized high gain-bandwidth product for RF energy harvesting
- Tez No: 716229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA, PROF. DR. TAHA A. ELWİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
RF enerji hasadı için bir Ultra Geniş Bant (UWB) Hilbert şekilli Meta-Malzeme (MTM) anten yapısının kullanılmasına ilişkin bir tartışma, organik substratların kullanımını yürütmek için bu makalede örneklenmiştir. Bu nedenle, önerilen tasarım, polimerize bir Palm fiber (INP) substratı ile karıştırılmış İndiyum-Nikel kompozitlerinin bir oksitinden hazırlanan bir giyilebilir sistemler bağlamında düşük profilli dörtgen bir MTM dizisi olarak düzenlenmiştir. Antenin yer düzlemi, bir Elektromanyetik-Bant-Gap'i bozan dizi ile kısmi bir büyük düzlem olarak inşa edilmiştir. Bu çalışmada, analiz için on beş INP substrat numunesi hazırlanmıştır. Ek olarak, hazırlanan INP substratlarının karakterizasyonları, bir FR4 substratı üzerine basılmış bir T-rezonatör iletim hattı tekniği kullanılarak test edilir. Bu teknikte, ölçülen saçılma parametreleri, bağıl geçirgenlik (εr) ve geçirgenlik (µr) elde etmek için kullanılacak iki farklı karakteristik empedansa sahip iki rezonatörden yorumlanır. Bu işlem, mikrodalga cihazlarının üretimi için hazırlanan alt tabakaların özelliklerinin kontrol edilebilirliğini sağlamak için dahil edilmiştir. Daha sonra önerilen anten gümüş nanopartikül (SNP) çıktısı kullanılarak üretilmiştir. Önerilen antenin performansı sayısal ve deneysel olarak test edilmiştir. Anten, 3GHz'den başlayan ve 10GHz'e kadar uzanan bir UWB yanıtı gerçekleştirir. Ölçülen kazanç spektrumu, sırasıyla 1.1dBi, 2dBi, 3.4dBi ve 3.9dBi kazanç değerleriyle 3.5GHz, 4.2GHz, 5.4GHz ve 6GHz'de dört maksimum tepe noktası gösterir. Son olarak, RF hasadının dönüşüm verimliliği, önemsiz değişiklikleri ortaya çıkarmak için ilgili frekans bantlarında düz profil ve bükülmüş yapı durumunda anten için deneysel olarak ölçülür.
Özet (Çeviri)
A discussion of using an Ultra-Wide Band (UWB) Hilbert-shaped Meta-Material (MTM) antenna structure for RF energy harvesting is exemplified in this article to conduct the use of organic substrates. Therefore, the proposed design is arranged as a low profile quadrangular MTM array in the context of wearable systems mounted on a prepared from an oxide of the Indium-Nickel composites mixed with a polymerized Palm fiber (INP) substrate. Ground plane of the antenna is constructed as a partial grand plane with array defecting an Electromagnetic-Band-Gap. In this study, fifteen samples of the INP substrates are prepared for the analysis. Additionally, the characterizations of prepared INP substrates are tested using a T-resonator transmission line technique printed on an FR4 substrate. In this technique, the measured scattering parameters are interpreted from two resonators with two different characteristic impedances to be employed for retrieving the relative permittivity (εr) and permeability (µr). This process is included to ensure the prepared substrates' properties controllability for manufacturing of microwave devices. After that, the proposed antenna is manufactured using a silver nanoparticles (SNP) printout. The performance of the proposed antenna is tested numerically and experimentally. The antenna performs an UWB response starting from 3GHz and extending over 10GHz. The measured gain spectrum shows four maxima peaks at 3.5GHz, 4.2GHz, 5.4GHz, and 6GHz with gain values of 1.1dBi, 2dBi, 3.4dBi, and 3.9dBi, respectively. Finally, the conversion efficiency of RF harvesting is measured experimentally for the antenna in case of flat profile and bended structure at the frequency bands of interest to reveal insignificant changes.