Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanım yaygınlığı ve narsistik kişilik özellikleri ilişkisi
The relationship between college students prevalence of social media use and narcissistic personality traits
- Tez No: 701110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı yaygınlığı ile narsistik kişilik (NK) özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki çeşitli illerde okuyan 18-45 yaş arası 512 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların büyük çoğunluğu 18-25 yaş aralığındadır. Ayrıca katılımcıların %22,3'ü erkek, %77,7'si kadın olup çoğunluğu olan %79,7'si lisans öğrenimi düzeyindedir. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan sorulardan oluşan Demografik Bilgi Formu (DBF) kullanılmıştır. Bu formda katılımcıların cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi, bölümü, gelir düzeyi gibi demografik sorular ve araştırma değişkenleriyle ilişkisi olabileceği düşünülen araştırma konusuna yönelik bazı sorular bulunmaktadır, NK düzeylerini ölçmeye yönelik Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) ve son olarak sosyal medya bağımlılık düzeylerini ölçmeye yönelik Sosyal Medya Bağımlılığı ÖlçeğiYetişkin Formu (SMBÖ-YF) kullanılmıştır. Ölçekler internet üzerinden kartopu örneklemi yöntemiyle katılımcılara ulaştırılmış bu sayede verilere ulaşılmıştır. Veriler IBM SPSS 24 programında analiz edilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre NK düzeyi ile sanal tolerans düzeyi arasında anlamlı, pozitif ancak güçsüz bir korelasyon bulunmuştur, r = ,096, p < ,05. Öte yandan NK düzeyi ile sanal iletişim düzeyi arasında anlamlı, pozitif ve orta güçte bir korelasyon bulunmuştur, r = ,151, p < ,05. Bu sonuçlara göre NK arttığında sosyal medya bağımlılığı (SMB) düzeyinin de arttığı söylenebilir. Sonuç olarak NK düzeyi ve sosyal medya arasında ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Elde edilen bulgular literatürün işaret ettiği sonuçlarla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between college students prevalence of social media use and narcissistic personality (NP) traits. The sample of the study consists of 512 university students between the ages of 18-45 who study in various cities in Turkey. The majority of participants are in the 18 to 25 age range. In addition, 22.3% of the participants were male and 77.7% were female, 79.7% of them are at the undergraduate level. Demographic Data Sheet (DBF) consisting of questions prepared by the researcher was used in the study. This form of the participants in gender, age, education level, department, demographic variables such as income level, on the research topic and research questions there are some questions which might be related to the NP the narcissistic personality inventory to measure levels (all NKE) and finally, to measure their level of social media addiction. Social media addiction (SMA) inventory-Adult Form (SMBO-YF) was used. The scales were delivered to the participants using the snowball sampling method over the internet, by which the data were obtained. The data was analyzed in the IBM SPSS 24 program. Relational screening model was used in the research.