Pilonidal sinüsün cerrahi tedavisinde karydakis flep operasyonunun yeri
- Tez No: 70112
- Danışmanlar: DR. A. ŞEVKİ KARAKAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Kulak Burun ve Boğaz, General Surgery, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET 1997 ve 1998 yıllan arasında S.B.Dr.M.Ü.A.Y.T.H. Genel Cerrahi kliniğinde, pilonidal sinüs tanısı almış 30 olguda prospektif olarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir.Olguların tümüne Karydakis flep operasyonu uygulanmıştır.Olguların tamamı primer pilonidal sinüslü olgulardı.Tüm olgularda akıntı mevcuttu.Olgular ortalama 2 ay ile 16 ay arasında takip edildiler.Hiç bir olguda nüks saptanmadı(% 0).Karydakis yönteminin güvenilir, nüks oram düşük, uygulanabilir bir yöntem olduğu sonucuna varıldı. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is accomplished prospectively with 30 patients having the diagnosis of pilonidal sinus at the General Surgery Clinics of S.B.Dr.M.Ü.Emergency Aid And Traumatology Hospital between the years of 1997 and 1998. All of the patients underwent Karydakis operation and they all had primary pilonidal sinuses.All of the cases happened to have discharge at the sacrococygeal region.The postoperative follow-up period ranged from 2 months to 16 months.There were no recurrences(% 0).Karydakis method is thought to be a trustworthy, and easily applicable procedure with low recurrence rate. 52