Türkiye profesyonel futbol kulüp altyapılarındaki scouting (oyuncu izleme) departmanlarının yönetim şekillerinin keşfedilmesi
Discovering the management methods of scoutingdepartments in the professional football club academies of Turkey
  1. Tez No: 701127
  2. Yazar: UĞUR GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Profesyonel futbol kulüplerinin altyapılarından oyuncu yetiştirmek maksadıyla bulundurdukları pek çok birim dikkati çekmektedir. Bu birimlerden biri olan 'scouting' departmanının, yönetimsel pek çok süreçten geçtiği gözlemlenmektedir. Yönetimlerin uyguladıkları yöntemlerin, yaptıkları yatırımlar ve gösterdikleri önem gibi noktalarda departmanın işleyişi açısından hayati önem arz ettiği görülmektedir. Departmanda görev yapan 'scout'ların potansiyel yeteneklerin kulübe kazandırılmasında etkin rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de yer alan profesyonel futbol kulüplerinin altyapılarının yönetim şekillerinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'deki profesyonel futbol kulüp altyapılarında görev yapan ve 'scouting' biriminden sorumlu olan 7 yöneticiyle çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma deseni olan durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın verileri tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve ''oyuncu keşfetme ve scouting'', ''tesis ve personel'', ''organizasyon, planlama ve yönetim'', ''yönetim ve scouting ilişkisi'' olmak üzere toplam dört ana tema üzerinde incelenmiştir. Sonuç olarak 'scouting' sistemlerinin kulüp altyapılarının verimliliği için doğrudan etkili departmanlar olarak gözlemlenmektedirler. Departmanın işleyişinin sağlıklı olması açısından yönetim tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmesinin de öneminin büyük olduğu tespit edilmektedir. Oyuncu seçme ve yetenekli genç oyuncuları tespit etme aşamasında ise kulübün altyapısında bulunan oyun modelinin gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy that many units that professional football clubs have in order to train players from their infrastructure. It is observed that the 'scouting' department, which is one of these units, goes through many administrative processes. It is seen that the methods applied by the managements are of vital importance for the functioning of the department, such as the investments they make and the importance they show. It is known that the 'scouts' working in the department play an active role in bringing potential talents to the club. In this study, it is aimed to explore the management styles of the infrastructures of professional football clubs in Turkey. It has been worked with 7 managers who work in professional football club infrastructures in Turkey and are responsible for the 'scouting' unit. The case study, which is a qualitative research design, was used in the study. The data of the study were collected by semi-structured interview form method. The data of the study were analyzed with thematic analysis method, and there are four main themes in total:“player discovery and scouting”,“facility and personnel”,“organization, planning and management”,“management and scouting relationship”. examined on. As a result, 'scouting' systems are observed as directly effective departments for the efficiency of club infrastructures. It is determined that the importance of financial and moral support by the management in terms of the healthy functioning of the department is great. In the stage of selecting players and identifying talented young players, the necessity of the game model in the infrastructure of the club has been understood.