Evde çalışmanın örgütsel vatandaşlık davranışı tutumu ve motivasyonuna etkisi
The effect of working from home on attitude of organizational citizenship behaviour and motivation
  1. Tez No: 701128
  2. Yazar: BEDRİYE KURNAZ KOŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN İŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda akademisyenler Örgütsel Vatandaşlık Davranışı (ÖVD) konusu üzerinde birçok araştırma yapmaktadır. Bu kavramın etkileri, ilişkili olduğu diğer kavramlar incelenmiş birçok kavramın da ÖVD üzerindeki etkileri incelenmiştir. Buna rağmen, bu kavramın çalışanların mekânsal değişiminden etkilenmesine dair bir çalışmanın neredeyse hiç çalışılmadığı söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, evden çalışma gerçekleştiren çalışanların ÖVD tutum ve motivasyonunu incelemektir. Çalışma ile ilgili veriler, İstanbul'da bir tekstil perakendesinde görev yapan ve evden çalışmayı deneyimlemiş 254 çalışandan oluşan bir örneklemden anket aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde, nümerik değişkenlerde normallik varsayımı Shapiro Wilk testi ile kontrol edilmiş ve normal dağılmama sonuçlara paralel olarak grup sayısı iki olan karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi, grup sayısı ikiden fazla olan karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi tercih edilmiştir. Evden çalışma genel olarak, ÖVD boyutlarını etkilemektedir. Fakat evden çalışanların cinsiyeti, medeni durumu ve çocuk sayısı ÖVD sergileme motivasyonu üzerinde anlamlı bir sonuç yaratmamıştır. Evden çalışma çalışanların gönüllülük esasına dayalı olarak iş arkadaşlarına yardım etme isteğini azaltmamıştır. Hatta birçok araştırmada ÖVD davranışı demografik değişkenlere göre negatif yönde ilişki sergilerken evden çalışmada bu tür bir yorum yapmak mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many researches have been done on the subject of organizational citizenship behaviour. In these studies, the effects of organizational citizenship behaviour, the concepts that associated with it and the reciprocal interaction of these concepts were reviewed. On the other hand, it can be said that there is almost no study about the effect of spatial change of employees on organizational citizenship behaviour. The aim of this study is to review the attitude of organizational citizenship behaviour and motivation of employees who working from home. The data related to the study were obtained from a sample of 254 employees who work at textile retailing in Istanbul and who experienced working from home. The data were collected through survey and in the analysis of the data, the assumption of normality in numerical variables was checked with the Shapiro Wilk test. In parallel with the results of non-normal distribution, for the comparisons of two groups the Mann Whitney U test and for the comparisons of more than two groups the Kruskal Wallis test were preferred. Working from home generally affects organizational citizenship behaviour dimensions. However, the gender, marital status and the number of children did not have a significant effect on the motivation of exhibiting organizational citizenship behaviour. Working from home did not reduce employees' willingness to help their colleagues based on voluntariness. In fact, in many studies, while OCB behaviour shows a negative relationship according to demographic variables, it is not possible to make such an interpretation for working from home.