Fiyat pazarlığı ve satış kapama becerilerinin satış performansı üzerindeki etkisi gayrimenkul sektörü örneği
The effect of price negotiating and sales closing skills on sales performance the case of real estate sector
  1. Tez No: 701126
  2. Yazar: AHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye açısından inşaat ve konut sektörü devamlı gelişim gösteren bir sektör konumundadır. Bu gelişim gayrimenkul sektörü de doğrudan olarak etkilemiş olup, ülke genelinde pazarın da büyüme ve gelişme göstermesine doğrudan katkıda bulunmaktadır. Gayrimenkul pazarının bu denli gelişim göstermesi ve pazardaki tüketici potansiyelinin de oldukça yüksek olması, sektörü idame ettiren ve alıcı ile satıcıyı buluşturan gayrimenkul satış temsilcilerinin konumunu da artırmaktadır. Bu kapsamda araştırmada gayrimenkul sektöründe fiyat pazarlığı ve satış kapama becerilerinin satış performansı üzerindeki etkisi çeşitli sosyo-demografik faktörlere göre değerlendirilmiştir. Gayrimenkul sektöründe fiyat pazarlığı ve satış kapama becerilerinin satış performansı üzerindeki etkisinin değerlendirildiği bu araştırmanın amacı, pazarlama ve tutundurma kavramlarının incelenmesi, kişisel satış ve satış kapama kavramlarının analiz edilmesi ile gayrimenkul sektöründe fiyat pazarlığı ve satış kapama becerilerinin satış performansı üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırma sonucuna göre satış ve kiralama işlemlerinde deneyim ve yaş arttıkça, satış performansının da arttığı; gelir durumu, satış/kiralama fiyatları ve eğitim durumu ile satış performansı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction and housing sector is a sector that is constantly evolving for Turkey. This development has also directly affected the real estate sector and contributes directly to the growth and development of the market throughout the country. The development of the real estate market and the high consumer potential in the market also increase the position of real estate sales representatives who maintain the sector and bring the buyer and seller together. In this context, the effect of price bargaining and closing sales skills on sales performance in the real estate sector was evaluated according to various socio-demographic factors. The purpose of this research is to examine the concepts of marketing and promotion, to analyse the concepts of personal selling and closing sales, and to reveal the effect of price negotiation and sales closing skills on sales performance in the real estate sector. According to the results of the research, it has been concluded that as the experience and age in sales and leasing increases, the sales and leasing performance also increases; and there is a significant relationship between income status, sales/rental prices, education level and sales performance.