Öğretmen yetiştiren kurumlardaki viyolonsel eğitiminin öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of cello education in teacher training institutions in line with the views of instructors and students
- Tez No: 701130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU, ÖĞR. GÖR. BARIŞ KARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, öğretmen yetiştiren kurumlardaki viyolonsel eğitiminin genel durumunu öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirerek ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Balıkesir Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dallarındaki viyolonsel eğitimine ilişkin öğretim elemanları ve viyolonsel öğrencilerinin katılımları ile sınırlandırılmıştır. Katılımcı sayısı olarak“aşırılık”temel ölçüt olmuştur. Katılımcı görüşlerine sözel veya yazılı olarak başvurulmuştur. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışmasıdır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile toplanmıştır.“Ülkemizde viyolonsel eğitimi sürecinin genel durumu nasıldır?”,“Meşakkatli bir yol olarak bilinen çalgı eğitimi sürecinde hedef ile aramıza duvarlar ören sorunlar gerçekten var mıdır?”, var ise“Bu sorunlar nasıl aşılabilir?”,“Gelişen dünya ile birlikte kendini yenileyen, eksikliklerinden arındırılmış, daha faydalı bir viyolonsel eğitimi süreci nasıl mümkün olabilir?”ve benzeri sorulara cevap arayan bu çalışmada, ana problemin çözümüne ilişkin alt problemler oluşturulmuş, katılımcılardan elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve oluşturulan alt problemler ile ilişkilendirilmiştir. Araştırma sonunda genel durum tespiti yapılmaya çalışılmış ve bu doğrultuda öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen veriler ile viyolonsel eğitiminin genel durumu analiz edilmiş ve eksikliklerden arındırılmış daha verimli, istendik bir viyolonsel eğitimi için öneriler sunulmuştur. Araştırma sonunda gelişen dünya ile değişime ve gelişime ihtiyaç duyan eğitim fakültelerindeki viyolonsel eğitiminin ülkemizde hem öğrenci hem de öğretim görevlisi açısından ne durumda olduğu ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalgı eğitimi sürecinde hedef ile aramızdaki duvarların neler olduğu ve nasıl aşılabilecekleri konusunda öğretim görevlisi ve öğrenci perspektifinden birçok fikir ve tavsiye elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar eksikliklerinden arındırılmış, daha faydalı bir viyolonsel eğitimi süreci için öneriler oluşturulmasına zemin hazırlamış ve bu doğrultuda öneriler oluşturulmuştur. Çalışmanın viyolonsel eğitimine ve benzer çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the general situation of cello education in instructor training institutions, by examining the views of the instructors and students. The research was limited to the participation of the cello education instructors and cello students at Balıkesir University, Trakya University, Marmara University, Çanakkale Onsekiz Mart University and Bursa Uludağ University Music Education Departments. 'Excessiveness' as the number of participants was the main criterion. Participant opinions were collected verbally or in writing. The research is conducted with qualitative case study research methodology. The data of the research were collected by semi-structured interview method. This study sought answers to questions such as“How is cello education process in our country?”,“Are there problems that build walls between us and the target in the instrument training process, which is known as a grueling way?”,“How can these problems be overcome?”, or“How can a more beneficial and self-renewing cello education process that is purified from its deficiencies be possible with the developing world?”. Sub-problems related to the solution of the main problem were created, the findings obtained from the participants were analyzed using the content analysis method and associated with the created sub-problems. At the end of the research, it was tried to determine the general situation, and in this direction, the views of the instructor and students were consulted. With the data obtained, the general situation of cello education was analyzed, and suggestions were presented for a more efficient and desired cello education free from its deficiencies. At the end of the research, the situation of cello education in education faculties, which needs change and development with the developing world, was analyzed in detail in terms of both students and lecturers in our country. During the instrument education process, many ideas and recommendations were obtained from the perspective of the lecturer and the student about the barriers between us and the target, and how they can be overcome. With the derived results, ground has been prepared for making recommendations for a more beneficial cello education process that freed from its shortcomings, and recommendations have been made in this direction. It is suggested that the study will contribute to cello education and similar studies.