Şanlıurfa yöresi uzun havalarında kullanılan ses teknikleri ve bunların müzikal özellikleri
Sound techniques and their musical characteristics used in unmetered folk songs of Şanlıurfa region
  1. Tez No: 701131
  2. Yazar: BERNA AYTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uzun hava icrasının yapısal özelliklerinde aslında her icracı geleneğin belirlediği müzikal çerçevenin içinde kalarak, kişisel motiflerle ezgileri yeniden inşa etmişlerdir. Bu inşa sürecinde motiflerin kişiselleştirmesi geleneksel icrayı ortadan kaldıracak bir yapı ortaya koymak yerine, geleneği her defasında yeniden inşa ederek katkıda bulunmaktadırlar. Her bir icracının üslubu bozmadan bazı motifleri kendince yorumlaması eserleri yan yana / art arta dinlediğimizde küçük farklarla bütünün korunduğu sonucunu verir. Biz bu çalışmamızda işte bu geleneksel kalıpların ve motiflerin neler olduğunu geçmiş ve bugün arasındaki müzikal ilişkiyi ortaya koyabilmek bakımından örnek okuyucular üzerinden analiz yaparak belirlemeye çalıştık. Şanlıurfa'da yaptığımız derlemede dokuz uzun havayı, yöredeki ses sanatçılarından dinleyerek uzun havalarda Mesnevi, Gazel, Hoyrat türlerine de örnekler verdik. Bu uzun havalar;“Aşkın Ne Derin Yareler Açtı Ciğerimde, Kışlalar Doldu Bugün, Urfa Dağlarında Gezdiğim Çağlar, Yaradan Var, Bülbül Güle Kon Dikene Konma, Muradı Böyle, Yaram Sızlar, Buradan Bir Atlı Geçti, Hüsnün Senin Ey Dilberi Nadide Kamer Mı (Araban Gazel)”eserleri üzerinden analiz yapılmıştır. Bu müzikal analizler bir bütün olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each performer reconstructs the melodies with personal motifs within the musical framework determined by tradition in the structural characteristics of the unmetered folk song performance. The customization of the motifs in this construction process contributes to the tradition by reconstructing it every time, rather than creating a structure that will destroy the traditional performance. When we listen to the musical pieces sequentially/individually, the whole is preserved with minor differences due to each performer's interpretation of some motifs without disrupting the style. Here in this study, we attempted to determine what these traditional patterns and motifs are, in order to reveal the musical relationship between past and present by analyzing the sample of singers. In the compilation we made in Sanliurfa, we gave examples of Mesnevi, Gazel and Hoyrat genres of unmetered folk songs by vocalizing nine unmetered folk songs by nine different vocal artists. These following musical pieces are used to analyze unmetered folk songs:“What a Deep Wound Your Love Left in my Liver; Today, the Barracks are Full; Waterfalls I Wandered in the Urfa Mountains; There is a Creator Deity; Nightingale! Perch on a Rose, not a Prickle; Its Proposal Just Like That, My Wound Pains; A Rider Having Passed Here; Is Your Beauty the Moon, Precious Belle? (Arabian Gazelles)”. These musical analyses are presented as a whole.