Spironolakton ve timokinon kombinasyonunun akciğer kanseri hücre soylarında sitotoksik/apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the citotoxic/apoptotic effectsof spironolactone and thimokinonecombination in lung cancer cell lines
- Tez No: 701134
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akciğer kanseri dünyada en çok yanıt verilen kanserdir. Kanserde kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi tedavisinin etkinliği, hastaların tedaviye direnç geliştirdiği ve tümörlerinin birbirinden tamamen farklı olduğu not edildikten sonra belirsizliğini koruyor. Bu direncin üstesinden gelmek için laboratuvarlar, eski ilaçların yeni kullanımları adı verilen bir ilaç yeniden yönlendirme sistemi uygulamıştır. Bu eski ilaçların da belirli bir hedefi vardır ve bunlar platin bazlı kemoterapi gibi belirli kemoterapi türleri için adjuvan tedavi olarak mevcuttur. Bu çalışmada, A549 ve Beas-2b hücre hatlarında spironolakton ve timokinon kombinasyonunun sitotoksik ve apoptotik etkileri araştırılmıştır. A549 ve BEAS-2B hücre hatları % 10 FBS, % 1 penisilin/streptomisin içeren RPMI besiyerinde kültürlendi ve ardından 37 °C'de % 5 CO2 ile inkübatörde inkübe edildi. Spironolakton ve timokinon kombinasyonunun hücre canlılığı ve hücre büyüme hızı üzerindeki sitotoksik etkileri, SRB canlılık testi ile belirlendi. Hücre ölümünün mekanizması, spironolakton ve timokinon bileşiklerinin farklı dozlarında akış sitometrisi kullanılarak incelenmiştir. Spironolakton ve timokinon kombinasyonunun hücre göçü üzerindeki etkisini incelemek için bir iyileşme testi yapıldı. Sonuç olarak ilk kez spironolakton ve timokinon kombinasyonunun akciğer kanseri hücreleri için sitotoksik/apoptotik etkisinin yanı sıra anti-migrasyon etkisi olduğu keşfedildi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most responsive cancer in the world. The effectiveness of chemotherapy, radiotherapy and immunotherapy treatment in cancer remains unclear after it was noted that patients developed resistance to treatment and their tumors were completely different from each other. To overcome this resistance, laboratories have implemented a system of drug redirection called new uses of old drugs. These older drugs also have a specific target and are available as adjuvant therapy for certain types of chemotherapy, such as platinum-based chemotherapy. In this study, cytotoxic and apoptotic effects of spironolactone and thymoquinone combination in A549 and Beas-2b cell lines were investigated. A549 and BEAS-2B cell lines were cultured in RPMI medium containing 10 % FBS, 1 % penicillin/streptomycin and then incubated at 37 °C with 5 % CO2 in an incubator. The cytotoxic effects of the combination of spironolactone and thymoquinone on cell viability and cell growth rate were determined by SRB viability assay. The mechanism of cell death was studied using flow cytometry at different doses of spironolactone and thymoquinone compounds. A healing test was performed to examine the effect of the combination of spironolactone and thymoquinone on cell migration. As a result, it was discovered for the first time that the combination of spironolactone and thymoquinone has an anti-migration effect as well as a cytotoxic/apoptotic effect for lung cancer cells.