İnsülin bağımsız diabetes mellitus olgularında yüksek frekans odiyometrisi sonuçları ve HbA1c1 kolesterol ve diabetin süresinin işitme kaybı ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 70118
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KANLIKAMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Araştırmamızda diabetik kişilerde; düşük, yüksek ve ileri yüksek frekanslarda yüksek frekans odiyometrisi de kullanarak ve konuşmayı ayırdetme skoru yoluyla diabetin, işitme kaybı üzerine olan etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışma 33 İnsülin Bağımsız Diabetes Mellituslu hasta ve 20 sağlıklı erişkinden oluşan kontrol grubu üzerinde yapıldı. Çalışmada, her iki kulakta diabetin süresi, HbAlc düzeyi ve kolesterol düzeyi ile işitme kaybı arasında ilişki araştırıldı. Diabetes Mellituslu hastalarda, işitmenin özellikle yüksek ve ileri yüksek frekanslarda bilateral, simetrik, sensörinöral olarak etkilendiği görüldü. Kontrol grubu ile yapılan karşılaştırmaları sonucu, Diabetik grubun konuşmayı ayırdetme skorlarında anlamlı düşme olduğu görüldü. Diabetin metabolik kontrolü yönünden, Hbalc düzeyleri ölçülerek yapılan karşılaştırmada yüksek ve ileri yüksek frekanslarda, her iki kulakta da istatistiksel olarak anlamlı etkilenme vardı. Diabetes Mellituslu hastalarda, işitme fonksiyonları yönünden, metabolik kontrolün önemli olduğu kanaatine varıldı.Çalışmamızda diabetin süresinin, işitme üzerine etkisi istatistiksel yönden, anlamlı olarak değerlendirilmedi. Kan kolesterol seviyesinin diabetik grubun işitme kaybı üzerine olan etkisi sağ kulakta, sadece ileri yüksek frekanslarda, sol kulakta ise düşük frekanslarda anlamlıydı. Kolesterolün, Diabetiklerde, işitme kaybı üzerine anlamlı etkisi olmadığı kanaatine varıldı. Sonuç olarak, ileri yüksek frekanslarda, işitme kaybı ileri derecede anlamlıdır. Bu da diabetin işitme fonksiyonu üzerine olan etkilerinin yüksek frekans odiyometrisi ile daha erken dönemlerde ortaya konabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our objective was to assess the relationship between Diabetes Mellitus and hearing loss, utilizing high frequency audiometry and speech reception threshold measurements. The study group included 33 patients with Non Insulin Dependent Diabetes Mellitus. And, there were 20 healthy volunters in the control group. The relationship between HbAlc, cholesterolemia, duration of diabetes and hearing loss was investigated. We observed that in patients with diabetes mellitus, there was symmetric sensorineural hearing loss, in particuler at high and ultrahigh frequencies. As we compared the results with that of the control group, a significant decrease was encountered in speech discrimination scores in patients with diabetes mellitus. When we compared the results of HbAlc levels with regard to metabolic control of diabetes, there were significant differences between either ear. Therefore, metabolic control of diabetes mellitus is closly related to hearing functions. Futhermore, duration of diabetes correlated with the haering results. 9 67Blood cholesterol levels exerted on affect on hearing only at ultra high frequencies and low frequencies on the righ and left ear, respectively. Thus, blood cholesterol levels of the patients with diabetes mellitus do not significantly affect the hearing junctions. In conclusion, there is a significant hearing loss at the ultra high frequencies in patients with diabetes mellitus. It is possible to evaluate the affect of diabetes on hearing by means of high frequencies audiometry, even early in the course of disease. 68