Taş boyutu 10-30 mm arasında olan böbrek alt pol ve pelvis taşlarına yönelik yapılan retrograd intrarenal cerrahi ve mini perkütan nefrolitotomi operayonu yapılan hastaların retrospektif karşılaştırılması
A retrospective comparison of patients who was performed with retro intrarenal surgery and mini percutaneous nephrolithotomy on renal lower pole and pelvis stones with stone size of 10-30 mm
- Tez No: 701189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Böbrek taşları toplumda sık görülen bir hastalıktır. Bu çalışmada taş boyutu 10-30 mm olan alt pol veya pelvis taşı olan hastaların tedavisinde uygulanan Mini Perkütan Nefrolitotomi (Mini-PNL) ve Retrograd intrarenal cerrahi (RİRC) tekniklerinin komplikasyon ve başarı oranlarını karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlaç Dışı Klinik Uygulamalar Etik Kurul'undan izin alındı. Taş boyutu 10-30 mm olan alt pol veya böbrek pelvis taşı olan hastalar çalışmaya alındı. Ameliyat öncesi böbrek taşı ve böbrek özellikleri renal ultrasonografi, intravenöz pyelografi ve/veya kontrastsız Batın bilgisayarlı tomografisi (BT) ile değerlendirildi. Çalışmamızda RİRC ve Mini-PNL cerrahi yöntemleri yapılan hastalar değerlendirildi.. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 45,3±15,2 yıl olan 67 (%61,5)'si erkek ve 42 (%38,5)'si kadın olmak üzere toplam 109 hasta alındı. Hastalardan 56 (%51,4)'sında RİRC uygulanır iken 53 (%48,6)'üne Mini-PNL uygulandı. RİRC uygulanan hastalar Mini-PNL uygulanan hastalara göre daha ileri yaştaydı (49,6±14,6 yıla karşın 40,7±14,7 yıl) (p=0.002). RİRC uygulanan hastalardan 34 (%60,7)'ü erkek 22 (%39,3)'si kadın iken Mini-PNL uygulanan 33 (%58,9) hasta erkek iken 20 (%35,7) hasta kadın cinsiyete sahipti (p>0.05). Hastaların 63 (%57,8)'ünde sol böbrekte ve 46 (%42,2)'sında ise sağ böbrekte taş olduğu saptandı. Bununla birlikte hastaların 76 (%69,7)'sında alt polde yerleşimli, 18 (%16,5)'inde pelvik yerleşimli ve 15 (%13,8) hastada ise pelvik ve alt pol birlikte yerleşimli böbrek taşı saptandı.RİRC ve Mini-PNL uygulanan hastalar arasında taşın bulunduğu böbrek ve taşın yerleşim yerleri açısından anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.248 ve p=0.602). Mini-PNL grubunda operasyon süresi (83,9±10,0 dk. karşın 71,2±11,0 dk.) ve toplam skopi kullanım süresi (97,4±20,7 sn.
Özet (Çeviri)
Kidney stones are a very common disease in the community. In this study, we aimed to compare the complication and success rates of Mini-Percutaneous Nephrolithotomy (Mini-PCNL) and Retrograde intrarenal surgery (RIRS) techniques applied in the treatment of patients with lower pole or pelvis stones with a stone size of 10-30 mm. Material and Method: Ethical approval for the study was obtained from Van Yüzüncü Yıl University Non-Pharmaceutical Clinical Practices Ethics Committee. Patients who had lower pole or renal pelvis stones with the size 10-30 mm were included in the study. Preoperatively, renal stone and kidney characteristics were evaluated via renal ultrasonography, intravenous pyelography and/or non-contrast abdominal computed tomography (CT). In the present study, the patients who were conducted RIRS and Mini-PCNL surgery methods were evaluated. Results: A total of 109 patients, 67 (61.5%) men and 42 (38.5%) women, with a mean age of 45.3±15.2 years, were included in the study. While RIRS was applied in 56 (51.4%) patients, Mini-PCNL was applied in 53 (48.6%) patients. The patients who underwent RIRS were older than the patients who underwent Mini-PCNL (40.7±14.7 years versus 49.6±14.6 years) (p=0.002). While 34 (60.7%) patients were male and 22 (%39.3) were female who had RIRS, 33 (58.9) patients were male and 20 (%35.7) patients were female who underwent Mini-PCNL (p>0.05). In 63 (57,8 %) patients the stone was detected in the left kidney while in 46 (42,2 %) patients the stone was found to be in the right kidney. In addition, 76 (69,7 % of the patients had kidney stones located in the lower pole, 18 (16,5 %) of the patients with pelvic localization, and 15 (13,8 %) of the patients with pelvic and lower pole localized kidney stones. There was no significant difference between the patients who underwent RIRS and Mini-PCNL in terms of kidney stone and location of the stone (p=0.248 and p=0.602; respectively). In the mini-PCNL group, operation time (83.9±10.0 vs. 71.2±11.0 min) and total duration of fluoroscopy (97.4±20.7 min vs.