10-25 mm boyutlarındaki böbrek taşlarında ultramini perkütan nefrolitotomi ile retrograd intrarenal cerrahi operasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of retrograd intrarenal surgery and ultramini percutaneous nephrolithotomy with 10-25 mm kidney stones
- Tez No: 625667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN REŞORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç En büyük boyutu 10 mm ile 25 mm arasında olan böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde ultramini perkütan nefrolitotomi (UMPNL) ile retrograd intrarenal cerrahi (RIRC) yöntemlerinin etkinlik ve komplikasyonları açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Böbrek taşı tanısı konularak en büyük boyutu 10 mm - 25 mm olan UMPNL yada RIRC prosedürü uygulanan 73 hasta çalışmaya dahil edildi. UMPNL uygulanan 30 hasta Grup I, RIRC uygulanan 43 hasta Grup II olarak adlandırıldı. Gruplar; yaş, cinsiyet, taş tarafı ve lokalizasyonu, preoperatif görüntüleme yöntemleri gibi tanımlayıcı özellikleri ve fragmante edilen taşın yüzey alanları, operasyon süreleri, operasyondaki floroskopi süreleri, postoperatif ağrı dereceleri, hastanede kalış ve günlük yaşantıya dönüş süreleri, taşsızlık durumları, taş lokalizasyonuna göre taşsızlık oranları, gelişen komplikasyonlar, ek girişim ihtiyacı gibi etkinlik ve güvenilirlik verileri açısından karşılaştırıldı. Bulgular Grup I ve Grup II'deki hastalar yaş (43.73 ± 14.62, 48.72 ± 16.87, p=0.194), cinsiyet (p=0.470), preoperatif görüntüleme yöntemleri (p=0.590), taş tarafı (p=0.990) ve taş yüzey alanları (185.86 ± 88.29 mm2, 181.70 ± 114.18 mm2, p=0.487) karşılaştırıldığında benzer özelliklere sahipken taşların lokalizasyonlara göre dağılımı farklı idi (p=0.020).
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of effectiveness and safety of ultramini percutaneous nephrolithotomy (UMPNL) and retrograde intrarenal surgery (RIRS) in treatment of the largest size from 10 mm to 25 mm renal stones. Material and Methods: The patients scheduled for surgery attributable to renal stones with the greatest diameter of 10 to 25 mm were analyzed. Patients were randomized into groups with tossing a coin method. The patients who had UMPNL and RIRS were defined as Group I and Group II, respectively. The groups were compared for demograhic data, stone characteristics, operative and postoperative data, stone-free status, and the complications. Student's t-test and Pearson's Chi square tests were used for statistical analysis.