Semantics of Turkish free conditionals
Türkçedeki bağımsız koşul cümlelerinin anlambilimi
  1. Tez No: 701192
  2. Yazar: KADERNUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELENA GUERZONI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçede öncül tümcelerinde ne-öbekleri bulunduran koşul cümleleri (ne-koşul cümleleri olmak üzere) için bileşimsel olarak yeni bir anlambilimsel analiz sunmaktır. Bu türdeki cümleler soru anlamı ve bağımsız koşul cümlesi anlamları arasında belirsizdirler. Bağımsız koşul cümlesi terimini İngilizcedeki ne-öbeği ve hiç sözcüklerinin bileşiminin verdiği yapıların ve anlamlarının Türkçedeki karşılığı olarak kullanmaktayım. Türkçedeki bağımsız koşul cümlelerinin anlambilimsel çalışması için literatürde sunulan tek analiz Demirok'undur (2017) ve bu analiz Hamblin'in (1973) ne-öbekleri üzerine olan çalışmasına bağlı olarak geliştirilen Rawlins'in (2013) analizini temel almaktadır. Bu tezde, Demirok ve Rawlins'in analizlerinin Türkçede aşırı üretme ile sonuçlandığını gösterip Rullman ve Beck'in (1998) ne-öbekleri için sunduğu sınırlı değişken analizine bağlı kalarak farklı bir anlambilimsel analiz sunmaktayım. Türkçedeki ne-sözcüklerinin evrensel kip tarafından bağlandığında bağımsız koşul cümlesi oluşturduğunu, soru işleyicisi tarafından bağlandığında ise soru cümlesi oluşturduğunu savunmaktayım. Son olarak, açık varoluşsal kip bulunan bağımsız koşul cümlelerinin doğruluk koşullarını sağlayabilmek için bu yapılarda örtük evrensel kipin bulunduğunu savunarak çift kipli bir analiz önermekteyim. Bu öneri ışığında, bu tez Türkçedeki ve muhtemelen diğer dillerdeki bağımsız koşul cümleleri için yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present research is to provide a novel compositional semantic analysis for Turkish conditional sentences with wh-phrases in their antecedents (wh-conditionals henceforth), which are ambiguous between question and free conditional readings, the latter being the term I use for what roughly corresponds to English sentences with wh-ever phrases. Demirok (2017) is the only existing analysis of free conditionals in Turkish, which builds on Rawlins (2013). I show that Demirok's and Rawlins's view, which assumes Hamblin's (1973) semantics of wh-phrases, overgenerates, thus I suggest an alternative to it which assumes Rullman and Beck's (1998) semantics of wh-phrases as restricted variables, instead. I argue that a wh-phrase can be bound by a universal modal operator, and this results in a free conditional reading, whereas, when it is bound by a question operator (as in Rullman and Beck, 1998), the question reading arises. Lastly, I turn to free conditionals involving an existential modal, and observe that one needs to stipulate the presence of a covert universal modal in them, in order to account for their truth conditions. The proposal in this dissertation contributes a new perspective on wh-conditionals in Turkish and possibly in other languages, which exhibit similar structures.