Locating Turkey's active labour market policies within activation typologies: Enabling or workfarist?
Türkiye aktif işgücü piyasası politikalarının etkinleştirme tipolojileri içinde konumlandırılması: Destekleyici mi çalıştırmacı mı?
  1. Tez No: 701191
  2. Yazar: CEMRE CANBAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
İşgücü piyasasının etkinleştirilmesi, dünya çapındaki politika gelişmelerine karşılık olarak sosyal politika alan yazınında son yıllarda rağbet görmekte olan bir araştırma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de aktif işgücü piyasası politikası (AİPP) programlarını da içeren işgücü piyasası etkinleştirme mekanizmaları, özellikle son on yılda politika süreçlerinde ivme kazanmıştır. Bu çalışma, Dingeldey (2007) tarafından ortaya konan analitik çerçeve bağlamında Türkiye'nin AİPP ve diğer etkinleştirici işgücü piyasası politikası programlarının çalıştırmacı ve destekleyici bileşenlerini araştırmakta ve Türkiye örneğini Barbier (2004a) ve Serrano Pascual (2007a) tarafından geliştirilen etkinleştirme tipolojileri içinde konumlandırmaktadır. Etkinleştirme tipolojisi alan yazını, uygulama boyutunu göz ardı ettiğinden, bu çalışmanın yöntemi Türkiye'de işgücü piyasasının etkinleştirilmesine ilişkin yasal belgelerin ve politika belgelerinin içerik analizi ile 13 Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yetkilisiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat sonucunda elde edilen verilerin tematik analizini bir araya getirmektedir. Çalışmanın bulguları, AİPP ve diğer etkinleştirici işgücü piyasası politika programlarının, karşılaştırmalı olarak, çalıştırmacı bileşenlerinde destekleyici bileşenlerine göre daha güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, çeşitli kurumsal etkenler nedeniyle çalıştırmacı bileşenler zorlayıcı ve sistematik bir şekilde uygulanmamaktadır. Etkinleştirme tipolojileri açısından, Türkiye örneğinin tüm ideal tiplerden farklılık göstermekle birlikte, diğer tiplerle karşılaştırıldığında Barbier (2004a) tarafından geliştirilen tipolojide liberal tipe, Serrano Pascual (2007a) tarafından geliştirilen tipolojide ise ekonomik sıçrama tahtası rejimine daha yakın olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Labour market activation has emerged as a significant research area in the social policy literature due to the relevant policy developments of the last decades throughout the world. In Turkey, labour market activation mechanisms, including ALMP (active labour market policy) programmes, have also gained momentum in the policy framework, particularly in the last decade. This study explores the workfarist and enabling elements of ALMP and other activating labour market policy programmes of Turkey within the analytical framework put forth by Dingeldey (2007) and locates the case of Turkey in the activation typologies developed by Barbier (2004a) and Serrano Pascual (2007a). As the literature on activation typologies disregards the implementation dimension, the methodology of the study incorporates the thematic analysis of the 13 semi-structured in-depth interviews conducted with İŞKUR officials and the content analysis of legal and policy documents regarding labour market activation in Turkey. The findings of the study reveal that ALMP and other activating labour market policy programmes of Turkey are stronger in their workfarist elements than in their enabling elements in comparison. Nonetheless, workfarist elements are not implemented coercively and systematically due to several institutional factors. Regarding the activation typologies, it is asserted that the case of Turkey diverges from the ideal types, but it is closer to the liberal type within the typology developed by Barbier (2004a) and the economic springboard regime within the typology developed by Serrano Pascual (2007a) when compared to the other types.