Çocuk ve adolesanların dişlerinde pulpa taşı görülme sıklığının radyografik olarak değerlendirilmesi
Radiographic evaluation of the prevalence of pulp stones in the teeth of children and adolescents
  1. Tez No: 701239
  2. Yazar: İSMAİL DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Çalışmada, çocuk ve adolesanların dişlerinde pulpa taşı görülme sıklığının panoramik radyografi tekniği ile belirlenmesi ve dişlerde pulpa taşı varlığının, cinsiyet, yaş, yaş grupları, ortodontik tedavi hikayesi, dişsel anomaliler ve dişlerin durumları ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Ocak 2012-Mart 2020 tarihleri arasında herhangi bir nedenle, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran, panoramik radyograf gereksinimi ve sistemde kayıtları eksiksiz olan 5-18 yaş aralığındaki 31288 çocuk ve adolesan hastalara ait dijital panoramik radyograflar retrospektif olarak incelenmiştir. Pulpa taşı görülme sıklığı; cinsiyet, yaş, yaş grubu, dişlenme (süt, daimi), lokasyon (sol-sağ, alt-üst), diş grubu, durum (sağlıklı, çürük, dolgulu, dolgulu+çürük), kök gelişim durumu, ortodontik tedavi hikayesi, dişssel anomaliler açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çocuk ve adolesanlarda pulpa taşı görülen hasta oranı %6,5 olurken, değerlendirilen dişlerin %0,96'sında pulpa taşı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to determine the prevalence of pulp stone in the teeth of children and adolescents by panoramic radiography technique and to evaluate the relationship between the presence of pulp stones in the teeth, gender, age, age groups, orthodontic treatment history, dental anomalies, and condition of the teeth. Materials and Methods: In this study, digital panoramic radiographs of 31288 children and adolescents aged 5-18 years, who applied to Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Suleyman Demirel University for any reason between January 2012 and March 2020, who needed panoramic radiographs and had complete records in the system, were retrospectively analyzed. The prevalence of pulp stone evaluated to gender, age, age group, dentition (primary, permanent), location (leftright, lower-upper), tooth group, condition (healthy, carious, filled, filled+carious), root formation status, orthodontic treatment history, dental anomalies. The obtained data were analyzed statistically. Results: While the number of patients with pulp stones in children and adolescents was 6,5%, pulp stones were detected in 0,96% of the evaluated teeth.