Bartın yöresinde Corythucha ciliata (Heteroptera, Tingidae)'nın yayılışı ve zararı
Distribution and damage of Corythucha ciliata (Heteroptera, Tingidae) in Bartın region
- Tez No: 701238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAFES YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Çınar dantel böceği Corythucha ciliata (Say, 1832) çınar ağaçlarında istilacı olan ve çınar ağaçlarına çok zarar veren bir türdür. Ülkemizde ilk olarak Bolu ilinde 2007 yılında görüldüğü bilinmektedir. Çınar dantel böceği, çınar ağaçlarının yaprak öz suyunu emerek çınar ağacı yapraklarının renksiz ve soluk görünmesine, sonrasında da çınar ağacı yapraklarının erken yaprak dökmesine sebep olur. Bu çalışmanın amacı Bartın ili Ulus ilçesi, ilçe merkezinde çınar dantel böceği tarafından istila edilmiş çınar ağaçlarını belirleyerek, bölgede verilen zararı ve bu zararla mücadele yöntemlerini literatür çalışmasına dayanarak belirtmektir.
Özet (Çeviri)
Sycamore lace bug Corythucha ciliata (Say, 1832) is an invasive and very damaging sycamore tree species. It is known that it was first seen in Bolu in 2007 in our country. Sycamore lace beetle sucks the leaf sap of sycamore trees, causing sycamore leaves to appear colorless and pale, and then premature leaf shedding of sycamore tree leaves. The aim of this study is to determine the sycamore trees infested by the plane lace bug in the district center of Ulus district of Bartın province, and to indicate the damage inflicted in the region and the methods of combating this damage based on the literature study.