Akciğer adenokarsinomu, akciğer skuamöz hücreli karsinomu ve plevral mezotelyoma olgularında BCL-2 ve survivin ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of BCL-2 and survivin expression in lung adenocarcinoma, squamous cell carcinoma and pleural mesothelioma
  1. Tez No: 701276
  2. Yazar: MERVA AYDEMİR AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DEVRİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Dünyada, akciğer karsinomu ve plevral mezotelyoma sıklığı giderek artmakta ve yılda yaklaşık 2,2 milyon yeni akciğer karsinomu vakası ile 14.200 yeni plevral mezotelyoma vakasının olduğu bildirilmektedir. Programlanmış hücre ölümünde ortaya çıkan anormallikler karsinomların oluşumunda ve progresyonunda önemli rol oynar. Genetik yolaklarla düzenlenen programlı hücre ölümünde yolakların çalışma ve kontrol edilme süreçlerinde oluşacak bozulmalar kontrolsüz hücre büyümesine ve tümör gelişimine neden olur. Söz konusu süreçlerde görev alan bcl-2, apopitozu inhibe ederek programlı hücre ölümüne engel olduğu tespit edilmiş ilk proteindir. Survivin ise apopitozu düzenleyen öneml b r prote n ailesinin mensubu olup, belirlenen ilk inhibitörlerden biridir. Çalışmamızda, akciğer adenokarsinomu, skuamöz hücreli karsinom (SHK) ve plevral mezotelyomalarda, survivin ve bcl-2 ekspresyonları ve tümörü infiltre eden lenfositlerin (TIL) progresyondaki rollerinin incelenmesi amaçlandı. Ayrıca, klinikopatolojik parametrelerle söz konusu belirteçlerin karşılaştırılması da hedeflenmiştir. Metod: Bu çalışmada akciğer adenokarsinomu, SHK ve plevral mezotelyomada immunohistokimyasal bcl-2 ve survivin ekspresyonları, TIL varlığı ve TIL'lerde bcl-2 ekspresyonu araştırıldı. Elde edilen verilerin klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılması ve immun belirteçlerin korelasyonları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma grupları; 29 akciğer adenokarsinomu, 18 SHK, 10 plevral mezotelyoma ve kontrol grubu olarak 12 normal akciğer parankiminden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of lung carcinoma and pleural mesothelioma is increasing in the world, and it is reported that there are approximately 2.2 million new lung carcinoma cases and 14,200 new pleural mesothelioma cases annually. Abnormalities that occur in programmed cell death play an important role in the formation and progression of carcinomas. In programmed cell death, which is regulated by genetic pathways, disruptions in the working and controlling processes of pathways cause uncontrolled cell growth and tumor development. Bcl-2, which is involved in these processes, is the first protein found to prevent apoptosis by inhibiting programmed cell death. Survivin, on the other hand, is a member of an important protein family that regulates apoptosis and is one of the first inhibitors identified. In our study, it was aimed to examine the roles of survivin and bcl-2 expressions and tumor-infiltrating lymphocytes (TIL) in progression in lung adenocarcinoma, squamous cell carcinoma (SCC) and pleural mesotheliomas. In addition, it was aimed to compare the clinicopathological parameters with the aforementioned markers. Methods: In this study, the expression of bcl-2 and survivin in lung adenocarcinoma, squamous cell carcinoma (SHC) and pleural mesothelioma was examined, as well as the presence of tumor-infiltrating lymphocytes (TIL) and bcl-2 expression in TILs were investigated. Comparison of the obtained data with clinicopathological parameters and correlations of immune markers were evaluated. Results: Working groups; 29 lung adenocarcinomas, 18 SCCs, 10 pleural mesotheliomas and 12 normal lung parenchyma as the control group.