Malign plevral efüzyonda plevral sıvı suvpeak değerinin prognostik rolü
- Tez No: 841074
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM NEDİME SÖKÜCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Malign plevral efüzyon (MPE), plevral aralıkta malign hücrelerin ve/veya tümör dokusunun saptanmasıdır. MPE, ileri evre akciğer kanseri ya da ekstrapulmoner metastaz ile ilişkilidir. Hasta yönetimi ortalama sağkalım ile yakından ilişkili olduğu için prognoz tayini bu hastalarda çok önemlidir. LENT skoru başta olmak üzere skorlama sistemleri mevcut olmasına rağmen prognozu öngörme güçleri yeterli değildir. PET-CT de plevral sıvı SUVpeak değerinin prognoza katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu çalışmada plevral sıvı SUVpeak değerinin 30, 90 ve 180 günlük mortalite tahmininde LENT skoruna katkısını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Tek merkezli prospektif kohort olarak dizayn edilen çalışmamıza 158 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, laboratuvar, radyolojik, PET/BT bulguları ve mortalite bilgileri olgu rapor formlarına kaydedildi. Tek değişkenli ve çok değişkenli cox regresyon analizleriyle bağımsız prediktörler saptandı. Bağımsız prediktörlerin ROC analiziyle mortaliteyi ön görme güçleri elde edildi. DeLong istatistiği ile AUC değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 158 hastanın yaş ortalaması ortalama ± standart sapma (ort.±SS) 66,29±12,6'di. 58'i (%36,7) kadın idi. LENT skoru (Ortanca (%25-75 Çeyreklikler)) 4 (3-5), CCI 8 (6-10) idi. En az bir komorbiditesi olan 102 (%64,5) hasta vardı. 71'inde (%44,9) hipertansiyon (HT) en sık eşlik den komorbidite idi. Histopatolojik tanılarında; 85'i (%53,8) akciğer adenokarsinomu, 20'si (%12,7) küçük hücreli akciğer karsinomu, 12'si (%7,6) skuamöz hücreli akciğer karsinomu, 17'si (%10,8) küçük hücre dışı sınıflandırılamayan tip idi. 158 hastanın 25'i (%15,8) 30 gün içerisinde vefat etti. 30 günlük mortalite için LENT skoru (HR:1,59, CI:1,05-2,39, p=0,028), plevral sıvı albümin (HR:0,89, CI:0,83-0,96, p=0,004), plevral sıvı SUVpeak (HR:1,32, CI:1,04-1,67, p=0,022), plevral sıvı miktarı (HR:1,01, CI:1,001-1,03, p=0,028) bağımsız mortalite prediktörleri olarak saptandı. LENT skoru ile plevral sıvı SUVpeak, plevral sıvı miktarı ve plevral sıvı albümin değerinin birlikte değerlendirildiği 'predicted probability' parametresinin sadece LENT skoruna göre prognoz öngörme gücünü artırdığı saptandı. (AUC=0,815 vs. AUC=0,682; p=0,01). 158 hastanın 51'i 90 gün içerisinde vefat etti. 90 günlük mortalite için LENT skoru (HR:1,51, CI:1,13-2,02, p=0,005), plevral sıvı albümin (HR:0,92, CI:0,87-0,97, p=0,001), plevral sıvı SUVpeak (HR:1,38, CI:1,14-1,68, p=0,001), plevral sıvı miktarı (HR:1,01, CI:1,001-1,02, p=0,031) bağımsız mortalite prediktörleri olarak saptandı. LENT skoru ile plevral sıvı SUVpeak, plevral sıvı miktarı ve plevral sıvı albümin değerinin birlikte değerlendirildiği 'predicted probability' parametresinin sadece LENT skoruna göre prognoz öngörme gücünü artırdığı saptandı. (AUC=0,796 vs. AUC=0,693; p=0,007). 158 hastanın 73'ü 180 gün içerisinde vefat etti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Malignant pleural effusion (MPE) is the detection of malignant cells or tumor tissue in the pleural space. MPE is associated with advanced lung cancer or extrapulmonary metastasis. Prognostication is very important in these patients, as patient management is closely related to median survival. Although scoring systems, especially the LENT score, are available, their power to predict prognosis is not sufficient. In this study, we aimed to investigate the contribution of pleural fluid SUVpeak value in PET-CT to the LENT score in predicting 30, 90 and 180-day mortality. Method: A total of 158 patients were included in our single-center prospective cohort study. Demographic, laboratory, radiologic, PET/CT findings and mortality data were recorded on case report forms. Independent predictors were determined by univariate and multivariate Cox regression analyses. The power of independent predictors to predict mortality was obtained by ROC analysis. AUC values were compared with the DeLong statistic. Results: The 158 patients included in the study had a mean age (mean ± SD) of 66.29 ± 12.6 years; with 58 of them being female. LENT score (Median (25-75% Quartiles)) was 4 (3-5) and CCI was 8 (6-10). There were 102 (64.5%) patients with at least one comorbidity. Hypertension (HT) was the most common comorbidity in 71 (44.9%). Histopathologic diagnoses included 85 (53.8%) lung adenocarcinoma, 20 (12.7%) small cell lung carcinoma, 12 (7.6%) squamous cell lung carcinoma, and 17 (10.8%) non-small cell unclassifiable type. Of 158 patients, 25 (15.8%) died within 30 days. For 30-day mortality, LENT score (HR: 1.59, CI: 1.05-2.39, p=0.028), pleural fluid albumin (HR: 0.89, CI: 0.83-0.96, p=0.004), pleural fluid SUVpeak (HR: 1.32, CI: 1.04-1.67, p=0.022), pleural fluid volume (HR: 1.01, CI: 1.001-1.03, p=0.028) were independent predictors of mortality. The 'predicted probability' parameter, which evaluated the LENT score together with pleural fluid SUVpeak, pleural fluid amount and pleural fluid albumin value, was found to increase the prognosis prediction power compared to the LENT score alone (AUC=0.815 vs. AUC=0.682; p=0.01). Fifty one of 158 patients died within 90 days. For 90-day mortality, LENT score (HR: 1.51, CI: 1.13-2.02, p=0.005), pleural fluid albumin (HR: 0.92, CI: 0.87-0.97, p=0.001), pleural fluid SUVpeak (HR: 1.38, CI: 1.14-1.68, p=0.001), pleural fluid volume (HR: 1.01, CI: 1.001-1.02, p=0.031) were independent predictors of mortality. The 'predicted probability' parameter, which evaluated the LENT score together with pleural fluid SUVpeak, pleural fluid amount and pleural fluid albumin value, was found to increase the prognosis prediction power compared to the LENT score alone (AUC=0.796 vs. AUC=0.693; p=0.007). Seventy three of 158 patients died within 180 days.