Radyant yerden ısıtma ve soğutma sisteminin modellenmesi ve kapasitesinin belirlenmesi
Modelling and determining the capacity of radiant floor heating and cooling system
- Tez No: 701279
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı, zemin yüzeyinde meydana gelebilecek olası ısı akısının değerini ve zemin yüzeyi sıcaklık değerlerini belirlemek ve standartlara uygun olup olmadığını kontrol etmek için ısıtma ve soğutma sistemi olarak çalışan radyant yerden ısıtma ve soğutma sisteminin çalışma parametrelerini hem ısıtma hem de soğutma durumu için analiz etmektir. Değişken oda ve su sıcaklıklarının, boru aralığının, boru çapının ve zemin kaplaması kalınlığının zemin yüzeyindeki ortalama ısı akısı ve yüzey sıcaklığına etkisi analiz edilmiştir. Analiz edilen değişkenler için ISO 11855 standardına göre termal konfor sağlayan yüzey sıcaklığının değerleri kabul edilebilir limit olarak belirlenmiş olup uygun yüzey sıcaklığını sağlayan tasarım parametreleri için optimum değerler ve sistemin ısıtma/soğutma kapasitesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the working parameters of the radiant underfloor heating and cooling system, both for heating and cooling, in order to determine the value of the possible heat flux that may occur on the floor surface and the temperature values of the floor surface and to check whether it complies with the standarts. The effect of variable room and water temperature, pipe spacing, pipe diameter and thickness of the floor surface was analyzed. For the analyzed variables, the values of the surface temperature providing thermal comfort according to the ISO 11855 standard were determined as acceptable limits, and the optimum values for the design parameters providing the appropriate surface temperature and the heating/cooling capacity of the system were determined.