İznik Roma tiyatrosu metal objeleri
İznik Roman theatre metal objects
  1. Tez No: 701296
  2. Yazar: YUSUF KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN EKİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yazılan bu tezin ana konusunu İznik Roma Tiyatrosu'nda ele geçen metal objelerin bir bölümü oluşturmaktadır. 2015-2016-2017-2018 ve 2019 kazı sezonları sırasında yapılan çalışmalarda bulunan metal objeler içerisinden, farklı malzeme gruplarına örnek oluşturabilecek, restorasyon ve konservasyonu tamamlanmış 72 adet eser, kondisyonları ve tanımlanabilirlikleri açısından değerlendirilip tez kapsamında incelenmiştir. Kullanım alanlarına göre gruplandırılan metal objeler, bulundukları tabakalarda ele geçen seramik ve sikke verileri doğrultusunda, analojiler yardımı ile ele alınarak tarihlendirilmişlerdir. İznik Roma Tiyatrosu metal objeleri MS 2. yüzyıl ve MS 15. yüzyıl gibi geniş bir tarih aralığında üretilmiş eserler olup, tiyatronun kullanım evrelerinin sürekliliğini de destekler nitelikte veriler elde etmemize imkân sağlamıştır. Bithynia Bölgesi gibi nispeten az araştırılmış bir bölgenin arkeolojisi açısından İznik Roma Tiyatrosu'ndan ele geçen eserlerin incelenmesi, bu bölgede Antik Çağlar boyunca yerleşimin ve insan yaşamının anlaşılabilmesi, bölgedeki siyasi ve ekonomik değişkenlerin incelenebilmesi adına veri sağlaması açısından oldukça kıymetlidir. Tez kapsamında ele alınan eserler, tiyatronun inşa edildiği günden itibaren geçirdiği değişimler ve farklı kullanım evrelerine, eserlerin üretildiği dönemin sosyopolitik durumuna ve malzemelerin kullanım şekli doğrultusunda dönem halklarının günlük yaşantısına göre yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve bu verilerden elde edilecek çıkarımların, Bithynia Bölgesi arkeolojisi başta olmak üzere, Anadolu arkeolojisine sağlayacağı katkı göz önüne alınarak detaylı bir çalışmanın ortaya çıkması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a part of the metal objects found in the Roman Theatre of Iznik. In the group of metal objects found during the 2015-2016-2017-2018 and 2019 excavation seasons, 72 artifacts whose restoration and conservation have been completed, which can serve as new examples for different material groups, were evaluated in terms of their condition and identifiability and examined within the academic perspective of the thesis. Metals, grouped according to their usage areas, are dated by the help of analogy according to the ceramic and coin findings in the layers in which metals were found. The metal objects of the Iznik Roman Theater are artifacts produced in a wide range of dates, such as the 2nd century AD and the 15th century AD, allowing us to obtain data that supports the continuity of the active period of the theater. In terms of the archeology of the Bithynia Region, one of the relatively under-explored regions, examining the artifacts recovered from the Iznik Roman Theater is very valuable in terms of providing data for understanding the settlement and human life in this region during the Ancient Ages. The works discussed within the scope of the thesis have been interpreted according to the changes and different usage periods of the theater since the day it was built, the sociopolitical situation of the period in which the works were produced, the daily life and the materials. It aims to evaluate a detailed study and contribute to Anatolian Archeology, especially Bithynia Region Archeology, regarding the data and inferences from this study.