İznik (Nıcaea) Roma Tiyatrosu'nda bulunmuş Afrika ve Phokaıa (Foça) kırmızı astarlı seramikleri
African and Phocean (Foça) red slii wares found in the İznik (Nicaea) Roman Theatre
- Tez No: 752878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN EKİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın ana konusunu İznik (Nicaea) Roma Tiyatrosu kazıları sırasında bulunmuş, Roma ve Geç Roma dönemleri aralığında kullanılmış, Afrika ve Phokaia (Foça) Kırmızı Astarlı seramikleri oluşturmaktadır. 2013, 2016-2020 kazı sezonları esnasında yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuş seramiklerin arasından seçilmiş Kırmızı Astarlı seramikler, dijital yöntemlerle çizilmiş ve katalogları oluşturulmuştur. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen çok sayıda kaynak ile buluntular kategorize edilmiş, tanımlanmış, tarihlendirilmiş ve tez kapsamında detaylı incelenmiştir. Formlarına göre gruplandırılan seramikler, kazılar sırasında birlikte bulunan diğer eserler ile karşılaştırılarak analizleri ve tarihlendirilmeleri desteklenmiştir. Nicaea Kenti'nde Afrika ve Phokaia Kırmızı Astarlı seramiklerinin MS 3. yüzyıl ile MS 6. yüzyıl aralığında kullanıldığı bilgisi açığa çıkarılmıştır. Bu bilgiler sayesinde tiyatronun devirler aralığında sürekli kullanıldığını söylemek mümkün olmuştur. Çalışmanın temelinde Bithynia Bölgesi'nde olan İznik (Nicaea) Roma Tiyatrosu'nda yapılan kazılar sonucunda bulunmuş eserleri inceleyip, tanımlayarak, bahsi geçen bölgenin Roma Dönemi boyunca hangi tür seramikleri, kaçıncı yüzyılda kullandıkları bilgisini açığa çıkarmak amaçlanmıştır. Bu çalışmanın ana konusunu İznik (Nicaea) Roma Tiyatrosu kazılarında bulunmuş, Roma ve Geç Roma dönemleri aralığında kullanılmış, Afrika ve Phokaia (Foça) Kırmızı Astarlı seramikleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the African and Phokaia Red Slip Ceramics, which were found in the excavations of the Roman Theater in Iznik (Nicaea), and were used between the Roman and Late Roman periods. Red slipped ceramics selected from among the ceramics found consequently the studies carried out during the 2013, 2016-2020 excavation seasons were drawn by digital methods and their catalogs were created. The finds were categorized, described, dated and examined in detail within the scope of the thesis, with a large number of sources obtained consequently these studies. The analysis and dating of the ceramics grouped according to their forms were supported by comparing them with other artifacts found together during the excavations. It has been revealed that African and Phocaean Red Slip ceramics were used in the city of Nicaea between the 3rd century AD and the 6th century AD. Thanks to this information, it has been possible to say that the theater was used continuously between periods. The aim of the study is to examine and describe the artifacts found as a result of excavations in the Iznik (Nicaea) Roman Theater in the Bithynia Region, and to reveal the information about which type of ceramics and in which century the aforementioned region was used during the Roman Period. Firstly, all works within the covering the thesis have been evaluated without any question marks, with the awareness that they will shed light on the works and studies found in the ongoing excavations in the Bithynia Region and other parts of Western Anatolia.